•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

عباس دهقان, درویش گنابادی توسط دادگاه کیفری محاکمه شد

0
274

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس دهقان, درویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم پاسداران پس از ۷۹۷ روز بلاتکلیفی توسط دادگاه کیفری بعثت تهران برگزار شد. این درویش گنابادی پس از بازداشت در اسفند ماه سال  ۱۳۹۷ در حادثه گلستان بیش از ۲ سال در بلاتکلیفی و بازداشت در تیپ ۲ اندرزگاه ۱ زندان تهران بزرگ بسر برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۱۱ امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عباس دهقان, درویش گنابادی محبوس و بلاتکلیف در تیپ ۲ اندرزگاه ۱ زندان تهران بزرگ پس از ۷۹۷ روز بلاتکلیفی در بازداشت توسط  دادگاه کیفری محاکمه شد. اتهامات این درویش گنابادی, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور, تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه و اقدام علیه امنیت داخلی, عنوان شد. این درویش گنابادی از زمان بازداشت در حادثه گلستان هفتم در بازداشتگاه اداره آگاهی تهران واقع در چهارراه شاپور و پس از آن نیز در بازداشتگاه ۱ الف سپاه پاسداران واقع در افسریه تهران تحت شدیدترین مراحل بازجوئی قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع نزدیک به دراویش گنابادی ضمن اعلام این خبر گفت: “دادگاه عباس دهقان, درویش گنابادی بلاتکلیف در تیپ ۲ اندرزگاه ۱ زندان تهران بزرگ پس از ۷۹۷ روز بلاتکلیفی در حالی محاکمه شد که به همراه ۴ مامور بدرقه از زندان تهران بزرگ به این جلسه دادرسی منتقل شده بود. همزمان با ورود این درویش گنابادی برای محاکمه تیمی از موتورسواران یگان ویژه در مقابل ساختمان دادگاه مستقر شدند و این جلسه دادرسی در محیط امنیتی برگزار شد”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی برای اولین به شرح بلاتکلیفی ۷۹۵ روزه این درویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم پاسداران پرداخت. این درویش گنابادی پس از بازداشت در حادثه گلستان هفتم,  به مدت ۱ ماه در بازداشتگاه اداره آگاهی واقع در چهارراه شاپور تهران بسر برن و پس از آن به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل شد. عباس دهقان مجدداً ۱ ماه پس از انتقال به زندان تهران بزرگ به بازداشتگاه ۱ الف قرارگاه ثارالله متعلق به سپاه پاسداران منتقل شد و به مدت ۳۰ روز تحت بازجوئی توام با ضرب و شتم قرار گرفت. این درویش گنابادی پس از اتمام مراحل بازجوئی به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

در مردادماه سال ۱۳۹۷, در حالی که سایر دراویش بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم با اتمام مراحل بازجوئی منتظر ابلاغ احکام صادره از سوی شعبات ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بودند عباس دهقان مجدداً به بازداشتگاه اداره آگاهی واقع در چهارراه شاپور تهران منتقل شد و پس از ۶ ماه بازجوئی در بهمن ماه ۱۳۹۷ تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش تر در شامگاه چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نیز ماموران امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانی‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هاقطب دراویش گنابادیمحمد مقیسه ایمحمدمقیسهمحاکمه عباس دهقان درویش گنابادینقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایراناقلیت درویش گنابادیاقلیت دراویش گنابادیاقلیت دراویش در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمتیپ ۲ اندرزگاه ۱ زندان تهران بزرگتبعید دراویش گنابادیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحادثه گلستان هفتمحادثه گلستان هفتم پاسدارانحادثه پاسدارانحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاهی دراویش گنابادیدرویش گنابادیدرویش گنابادی کیانوش بیرانونددرویش گنابادی در ایراندرویش گنابادی زندانیدرویش عباس دهقاندراویشدراویش گلستان هفتمدراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش گنابادی زندانی در ایراندراویش بازداشت شدهدراویش حادثه گلستان هفتمدراویش در ایراندراویش در زندان تهران بزرگدراویش زندان تهران بزرگدراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۲ اندرزگاه ۱سرکوب گسترده دراویشسرکوب گسترده دراویش گنابادیسرکوب پیروان دراویش گنابادیسرکوب پیروان دراویش در ایرانسرکوب اقلیت دراویش در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویش در تهرانسرکوب دراویش طریقت نعمت اللهی در ایرانشعبه 28 دادگاه انقلابشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه28 دادگاه انقلابشعبه28دادگاه انقلاب تهرانعباس دهقانعباس دهقان درویش گنابادی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: