•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

اجرای حکم اعدام ۱ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر کرج

0
1561

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز گذشته, حکم اعدام “منوچهر ایرانشاهی”, زندانی متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. این زندانی از بابت یک فقره قتل بازداشت و توسط دادگاه به اعدام محکوم شده بود که پس از کسب رضایت از ولی دم مقتول با ارتکاب قتلی دیگر در زندان رجائی شهر مجددا به اعدام محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “منوچهر ایرانشاهی”, متولد ۱۳۵۹ زندانی متهم به قتل عمد از اندرزگاه ۱ سالن ۲ که پیش از این و از سوی دیوان عالی کشور حکم اعدام وی مورد تائید قرار گرفته بود به اجرا در آمد. این زندانی از حدود ۱۰ سال پیش به اتهام ۱ فقره قتل عمد بازداشت و به اعدام محکوم شده بود و پس از چندین سال موفق به کسب رضایت از ولی دم مقتول شده بود و برای دومین بار در داخل زندان رجائی شهر کرج اقدام به قتل یکی دیگر از زندانیان کرده بود که اجرای حکم فوق از بابت پرونده دوم وی بوده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در سال ۱۳۸۸ “منوچهر ایرانشاهی”, به اتهام قتل بازداشت شد و پس از طی مراحل دادرسی از سوی دادگاه و سپس دیوان عالی کشور حکم اعدام وی به تائید رسید و پس از مدتی با مساعدت از سوی نزدیکان و دوستانش موفق به کسب رضایت از اولیای دم مقتول شده بود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پس از رضایت ولی دم مقتول مبنی بر عدم قصاص “منوچهر ایرانشاهی”, در زمانی که از بابت جنبه عمومی جرم در حال تحمل حبس بود مرتکب قتل یکی از هم بندیهای خود در یک نزاع داخل زندان رجائی شهر کرج شد که این بار پس از تائید حکم از سوی دیوان عالی کشور و عدم رضایت ولی دم مقتول حکم اعدام وی به اجرا در آمد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: