•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

اجرای حکم اعدام ۱ زندانی دیگر در زندان رجائی شهر کرج

0
749

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری; سحرگاه روز جاری, حکم اعدام “مهدی زراعی”, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. همچنین “محمود رحمتی”و “محسن رضائیان”, دیگر زندانیان متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر پس از اخذ مهلت به اندرزگاه خود بازگردانده شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران; سحرگاه روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸؛ “مهدی زارعی, متولد ۱۳۴۸, از اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان رجائی شهر کرج که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. “محمود رحمتی”, معروف به « قاسم لولو », متولد ۱۳۷۳, از اندرزگاه ۲ به همراه “محسن رضائیان”متولد ۱۳۶۵, از اندرزگاه ۱ سالن ۲ این زندان پس از اخذ مهلت ۴۰ روزه برای کسب رضایت از ولی دم مقتول به اندرزگاه خود بازگردانده شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: از میان سه متهم به قتل بنامهای “مهدی زارعی”, متولد ۱۳۴۸, از اندرزگاه ۱ سالن ۲, “محمود رحمتی”, معروف به « قاسم لولو », متولد ۱۳۷۳, از اندرزگاه ۲ و “محسن رضائیان”متولد ۱۳۶۵, از اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان رجائی شهر کرج فقط حکم اعدام “مهدی زارعی” به اجرا در آمد. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت مهدی زارعی گفت؛ این زندانی که پدر ۲ کودک خردسال بود به اتهام قتل بازداشت شد و پس از طی مراحل قضائی و تائید حکم, اعدام وی به اجرا در آمد. 

این منبع مطلع در ادامه پیرامون اعدام “حمیدرضا شجاع زاده”, دیگر زندانی متهم به قتل عمد از اندرزگاه ۳ سالن ۷ زندان رجائی شهر کرج که نامبرده در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸؛ جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود پس از کسب مهلت از ولی دم مقتول به اندرزگاه خود بازگردانده شد.

لازم به ذکر است “حمیدرضا شجاع زاده”, از جمله متهمان پرونده قتل “علیرضا شیرمحمدعلی”, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ می باشد و در آن پرونده از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ تهران و همچنین شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری و پرداخت صدمات غیر موثر محکوم شد و پیش از آن از بابت پرونده ای دیگر بعنوان متهم ردیف اول از بابت اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود و جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

 

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاسم لولوقتل در زندانهای ایرانقتل زندانی سیاسیقتل عمد حکومتیمهدی زارعیمتهم به قتلمتهم به اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیرانسانیمحمود رحمتیمحسن رضاییانمحسن رضائیاناتهام قتل عمداجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناعدام مهدی زارعاعدام مهدی زارعیاعدام محمود رحمتیاعدام محسن رضاییاناعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدامیانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانزندانزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیزندانی محکوم به اعدامزندانی سیاسیزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: