•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

تصویب قطعنامه در مجموع عمومی سازمان ملل متحد پیرامون نقض حقوق بشر در ایران

0
642

حقوق بشر در ایران – روز گذشته؛ کشورهای عضو سازمان ملل متحد در جلسه مجمع عمومی این سازمان با تصویب قطعنامه ای نقض گسترده حقوق بشر در ایران را محکوم کردند. در این قطعنامه که با ۸۱ رای موافق, ۳۰ رای مخالف و ۷۰ رای ممتنع به تصویب رسید با توجه سرکوبهای گسترده شهروندان در ایران و اخیرا در تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به گرانی بنزین و گسترش تورم و گرانی شکل گرفت و نوع رفتارهای قهرآمیز و استفاده حکومت جمهوری اسلامی از قوه قهریه در مقابل شهروندان غیر مسلح مبنی اصلی رای کشورها بوده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایندپندنت فارسی؛ روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸؛ با توجه به موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران و همچنین رفتارهای خشن و کشتارها و بازداشتهای گسترده شهروندان در شهرهای ایران که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و سیر صعودی تورم و گرانی برگزار شده بود کشورهای عضو سازمان ملل متحد در مجمع عمومی این سازمان بین المللی با صدور قطعنامه ای که به تدوین و پیشنهاد کشور کانادا این قطعنامه به رای گیری گذاشته شد در نهایت با ۸۱ رای موافق؛ ۳۰ رای مخالف و ۷۰ رای ممتنع به تصویب رسید. 

کانادا به عنوان کشور تدوین کننده پیش‌نویس این قطعنامه در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ همزمان با آغاز اعتراض‌های مردمی در ایران، آن را به کمیته سوم سازمان ملل ارایه داد که با ۸۴ رای موافق به تصویب رسید.

اکنون مجمع عمومی سازمان ملل این قطعنامه شش صفحه‌ای را به تصویب رسانده است.

این قطعنامه موارد نقض حقوق بشر از جمله بازداشت‌های خود سرانه، وضعیت نگهداری زندانیان و آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی و همچنین محدودیت آزادی بیان را محکوم کرده است. این قطعنامه از ایران می‌خواهد که به موارد نقض حقوق بشر پایان دهد.

در این قطعنامه همچنین به گزارش جاوید رحمان، ‌گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران اشاره شده که از ایران خواسته بود، فعالان حقوق زنان و حقوق بشر را آزاد کند و به تبعیض‌های قومیتی خاتمه دهد. مجمع عمومی سازمان ملل همچنین خواستار پایان محدودیت سفر به آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی شده است.

در بخش‌های دیگری از این قطعنامه به پیشرفت ایران در مواردی مانند کاهش موارد اعدام متهمان قاچاق مواد مخدر و اشاره شده و از همکاری برای اسکان پناهندگان نیز به عنوان یک گام مثبت یاد شده است.

کشورهایی مانند سوریه، ونزوئلا و کره شمالی که خود به نقض گسترده حقوق بشر متهم هستند و همچنین عراق، لبنان، روسیه، چین،‌هند، ‌عمان و کوبا از جمله مخالفان این قطعنامه بودند.

در مقابل کشورهای اروپایی، ‌آمریکا و کشورهای عربی منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی به این قطعنامه رای مثبت داده‌اند.

قطعنامه سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در حالی به تصویب رسیده که عفو بین‌الملل می‌گوید در نتیجه سرکوب خشن اعتراض‌های مردمی آبان ماه سالجاری در ایران دست‌کم ۳۰۴ نفر با شلیک مستقیم گلوله به ناحیه سر،‌قلب و گردن کشته شده‌اند.

پارلمان اروپا نیز قرار است در نشست امروز خود در مورد صدور قطعنامه‌ای در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران تصمیم‌گیری کند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در پایان روز جلسه‌ای در مورد نقض حقوق بشر در ایران برگزار خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه قطعنامه سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد و با ادعای درست نبودن این قطعنامه و با سیاسی انکار همیشگی موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را پنهان کرد. 

براساس ادعای “عباس موسوی”, سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی; “همسویی جبهه صهیونیسم و رژیم‌های مرتجع منطقه با این قطعنامه که به هر نوع هنجارحقوق بشری بی‌اعتنا بوده و حامی تروریسم، افراطی‌گری و ناقض حقوق بنیادین بشر هستند، دلیل روشنی بر نامشروع بودن آن است”.

موسوی همچنین ادعا کرد: “استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر و به کارگیری استانداردهای دوگانه در این حوزه مغایر با ارتقاء پایدار حقوق بشر است”. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه گفت: “جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم‌سالار دینی است که در چارچوب تعهدات مذهبی و اخلاقی و پایبندی به قانون اساسی و قوانین عادی خود و معاهدات بین‌المللی، در راستای توسعه و ارتقای حقوق بشر در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی گام برداشته و در عمل نیز خود را متعهد به رعایت آن می‌داند”.

این نکته حائز اهمیت است که سران حکومتی در جمهوری اسلامی در طی ۴۰ سال که از عمر این حکومت گذشته با سیاسی “سفسطه” و “مغالطه” و “تفسیر به رای” و از همه مهمتر با پیشبرد اهداف خود با سیاسی انکار واقعیت و سرپوش گذاری موارد نقض فاحش حقوق بشر در ایران را پنهان کردند. 

از جمله این موارد استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان معترض برای مطالبه حقوق شهروندیشان از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان و کشتار و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که در این تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعدام و ارقام اعلام شده می باشد. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل سومین و آخرین گزارش آماری خود را از تعداد افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از دهه سوم آبان ماه ۱۳۹۸ آغاز شد را ارائه کرد و تعداد افراد کشته شده در این تجمعات را دستکم ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان در آخرین گزارش خود شمار کشته شدگان اعتراض‌های آبان ماه را ۲۰۸ تن عنوان کرده بود. این سازمان مدافع حقوق بشر به نقل از منابع خود نوشت که صدها تن از معترضان پس از انتقال به زندان رجایی شهر، در استان البرز، از سوی نیروهای امنیتی به‌طور روزانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. در میان هزاران تنی که از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند، از جمله در زندان رجایی شهر کرج، شماری کودک و افراد ۱۵ ساله حضور دارند. 

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که همزمان با شکل گیری تجمعات اعتراضی گسترده و در پی آن استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح گرم بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند. نکته حائز اهمیت آمار ارائه شده از کشته شدگان می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به گردش آزاد اطلاعات در کشور تعداد کشته شدگان در این تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد. 

افزایش قیمت بنزین در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

برچسب هاکشتار شهروندان در ایرانتصویب قطعنامه در سازمان مللآبان۱۳۹۸آبان 1398شورای امنیتنافرمانی مدنیسازمان ملل متحدسرکوب تجمعات اعتراضیتصویب قطعنامه در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل پیرامون نقض حقوق بشردرایرانآبان ماه ۱۳۹۸هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸مجموع عمومی سازمان متحدتظاهرات اعتراض آمیزنقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانگرانی بنزینآبانماه۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸نقض حقوق پیروان ادیان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسازمانهای مدافع حقوق بشرتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشتار شهروندان در شهریارنقض حقوق شهروندیتظاهراتسرکوب فضای مجازی در ایرانآبان ماه۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانی بنزین در ایراننقض حقوق بشر در ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانآبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸نقض حقوق بشرتظاهرات در ایرانتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی در ایراناعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی مقابل مجلستظاهرات اعتراضی شهروندان در ایراننافرمانی مدنی در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینحقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسازمانهای حقوق بشری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: