•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

اجرای احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر کرج

0
801

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان رجائی شهر کرج که طی روزهای گذشته به سلول انفرادی منتقل شده بودند به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام “حسین غلامی”, ۲۸ ساله, متهم به قتل عمد, از اندرزگاه ۱ و “سامان دوستی”, ۲۸ ساله, متهم به قتل عمد, از اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند اجرا شد. 

براساس این گزارش؛ حکم اعدام “حسین غلامی”, متولد ۱۳۷۱, از اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر, که از سال ۱۳۹۵ از بابت اتهام قتل عمد در این زندان بود در پی عدم رضایت شاکی پرونده وی اجرا شد. 

همچنین حکم اعدام “سامان دوستی”, ۲۸ ساله, متهم به قتل عمد, از اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر که از در تاریخ ۱۰ فروردین ماه سال ۱۳۹۵, در پی یک نزاع خیابانی در حوالی مولوی تهران اقدام به قتل یک جوان ۲۰ ساله کرده بود هم به اجرا در آمد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی انتقال این ۲ زندانی سیاسی را به همراه چند زندانی متهم به قتل به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: