•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

اجرای احکام اعدام ۳ زندانی متهم به قتل عمد در زندانهای شیراز و بروجرد

0
363
اعدام در ایران

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام ملیحه حاجی حسنی, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی شیراز به اجرا در آمد. همچنین در سحرگاه پنجشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام حشمت شیخانی, و یک زندانی با هویت نامشخص, هر ۲ نفر از زندان بروجرد به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, ملیحه حاجی حسنی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی شیراز که پیش از این به قصاص نفس محکوم و حکم وی توسط دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود اعدام شد. همچنین سحرگاه پنجشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, حشمت شیخانی و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص, متهم به قتل عمد و محبوس در زندان بروجرد که پیش از این از بابت اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند احکام این افراد به اجرا در آمد. 

بنقل از یک منبع مطلع پیرامون اعدام ملیحه حاجی حسنی گفت: “ملیحه حاجی حسنی, ۲۹ ساله, فرزند شهاب, از سال ۱۳۹۵ به اتهام قتل نامزدش بازداشت شده بود”. 

همچنین یک منبع مطلع در خصوص اعدام حشمت شیخانی گفت: “حشمت شیخانی, ۳۱ ساله, در سال ۱۳۹۴ به اتهام قتل خواستگار خواهرش بازداشت شد. او ابتدا فکر می‌کرد که خواستگار خواهرش به وی تجاوز کرده ولی بعدا به این نتیجه رسید که چنین چیزی نبوده است”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقتلقتل در زندانهای ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیملیحه حاجی حسنیمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام اعداماجرای احکام اعداماجرای حکم اعداماعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام ملیحه حاجی حسنیاعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام حشمت شیخانیاعدام در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدامیاعدامیاناعدامیان ایراناعدامیان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام متهم به قتلحشمت شیخانیدیوان عالی کشورزندان مرکزی بروجردزندان مرکزی شیراززندان بروجردزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسرکوب شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: