•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

گزارشی از وضعیت سلولهای انفرادی در زندان رجائی شهر کرج

0
857

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸, زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج در طی دورانی که جهت تحمل دوران حبسشان در این زندان هستند با انواع و اقسام شکنجه ها و یا سایر اقدامات تنبیهی روبرو می شوند. اما در این بین محبوس کردن زندانیان در سلول انفرادی از جمله شایع ترین مواردی است که اغلب زندانیان زندان رجائی شهر مجبور به تحمل آن شدند. وضعیت زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج از سالهای قبل بدتر شده و این زندانیان در علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در اسناد حقوق بشر  از دسترسی به سایر امکانات اقامتی هم در این زندان محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸, سلولهای انفرادی در زندان رجائی شهر کرج بعنوان ابزاری برای اعمال فشارهای روحی و روانی و جسمانی بر زندانیان سیاسی و عقیدتی و حتی زندانیان جرائم غیرسیاسی محبوس در این زندان بدل شده و علیرغم اینکه وضعیت این سلولهای انفرادی می توان گفت در وضعیتی فراتر از نقض حقوق بشر است. زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر در ۳ حالت به سلول انفرادی منتقل می شوند یکی زمانی که یک زندانی به اعدام محکوم شده و برای اجرای حکم اعدام پس از فراخوانده شدن به دفتر الله کرم عزیزی و یا معاونان وی در ابتدا مورد ضرب و شتم قرار می گیرد و روانه سلول انفرادی می شود و یا زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زدند و در سومین حالت هم اینکه مسئولان زندان رجائی شهر برای ۱ زندانی اقدامات تنبیهی را در نظر گرفته باشند که باز هم در این صورت پس از فراخواندن فرد به دفتر رئیس زندان وی را با ضرب و شتم و دستبند و چشم بند زده به سلول انفرادی منتقل می کنند.

بنقل از یک منبع مطلع که خود وی تجربه حبس در سلولهای انفرادی زندان رجائی شهر کرج را دارد در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: ” در زندان رجایی شهر کرج سالنی وجود دارد که سلولهای انفرادی در آن تعبیه شده است. این سالن دارای ۱۸ اتاق می باشد که مجهز به دوربین مدار بسته است”.

این منبع مطلع همچنین پیرامون وضعیت سلولهای انفرادی در زندان رجائی شهر در ادامه گفت: “سلولهای انفرادی این سالن در بین زندانیان رجایی شهر مشهور به سوئیت است که در زمستان معروف به یخچال و در تابستان معروف به تنور است و زندانی در مرحله اول  ورود به سالنی که سلولهای انفرادی در آنجا قرار دارد از طرف پاسدار بند سالن، به دستور « الله کرم عزیزی », رئیس زندان رجائی شهر و یا « حسن قبادی » یا« ولی محمدی » به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و بعد از آن زندانی ضرب و شتم شده را با دستبند بسته از پشت, پابند و چشم بند زده با ضرب و شتم مجدد به داخل یکی از سلولهای انفرادی منتقل می کنند”. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت داخل سلولهای انفرادی و نگهداری افراد در داخل انفرادی همچنین گفت: “معمولا در ۲۴ ساعت اول چشم بند را برمی دارند و ۱ یا ۲هفته اول دستبند را از پشت باز کرده و دستبند را از جلو می بندند و زندانی با دستبند از جلو و پابند، به مدت ۲۰ روز تا چند ماه در انفرادی می ماند تا تسلیم خواسته های غیر قانونی و غیر انسانی مسئولان زندان رجایی شهر کرج شود. اندازه هر اتاق معمولا ۴ متر مربع بوده و محیطی بسیار کثیف و غیر بهداشتی که یک دستشویی فرنگی آهنی در گوشه آن وجود دارد که طبق معمول برای فشار روحی و روانی بیشتر آب آن قطع می باشد که همین موضوع سبب شده بوی نامطبوع خارج شده از دستشویی فرنگی، کل اتاق و فضای سالن را فرا بگیرد. کف اتاق سیمانی و بدون موکت بوده و خبری از وسایل های گرمازا در زمستان و سرمازا در تابستان نیست”.

این منبع مطلع در مورد وسائل موجود در داخل سلولهای انفرادی زندان رجائی شهر کرج گفت: ” به هر زندانی که به سلول انفرادی منتقل می شود ۳ عدد پتوی کثیف و متعفن می دهند که از ظاهر آن پتو مشخص است که سال به سال شسته نمی شوند و هر پتو پشتر بیش از دهها بار توسط دیگر زندانیان استفاده شده و احتمال انتقال بیماری های پوستی و هر نوع بیماری مسری دیگر وجود دارد که در اصل این موضوع برای مسئولین کارشکن و قانون شکن زندان رجایی شهر مهم نبوده و نادیده می‌گیرند”.

لازم به ذکر است: زندان رجائی شهر در کرج از جمله زندانهای ایران است که در آن زندانیان سیاسی, عقیدتی و زندانیانی با جرائم قتل و غیره در آن محبوس هستند و در حال تحمل کیفر و سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشند. این زندان با توجه به قدمت و قدیمی بودن آن نیاز به تعمیرات اساسی در بندهای آن و بازبینی دارد اما از آنجائی که این مسائل در سایه سوء مدیریت به حاشیه رانده است دیگر مسائل که ارزشی نیستند در اولویتهای حکومت ایران قرار گرفته اند که این موارد می‌تواند نقض اسناد بین المللی حقوق بشر علی‌الخصوص ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد در برخورداری از نیازهای اولیه از قبیل: محل اقامت مناسب, مراقبت پزشکی و  امکان دارا بودن خوراک و پوشاک مناسب  تاکید شده است. اما در زندان رجائی شهر کرج زندانیان در بندهای این زندان با  دنیایی از محرومیتها دست و پنجه نرم میکنند.

حقوق بشر در ایران, در سالهای گذشته با انتشار گزارشات متعددی از موارد سرکوب گسترده زندانیان سیاسی و عقیدتی و حتی زندانیان غیرسیاسی محبوس در اندرزگاه های زندان رجائی شهر کرج را با توجه به گزارشات موثقی که از منابع خبری خود دریافت کرده به رشته تحریر در آورده که در آن گزارشها مواردی از قبیل ضرب و شتم, انتقال به سلول انفرادی, محرومیت از حق درمان و سایر موارد گسترده نقض حقوق شهروندی زندانیان محبوس در این زندان مورد اشاره قرار گرفته است. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب زندانیان سیاسی و عقیدتی و اعمال محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل می‌شود را می توان تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده شهروندان در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

برچسب هازندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندان رجائی شهرسلول انفرادیمسوولان زندان رجائی شهرزندان رجایی شهرزندانیان سیاسیبحران در زندان رجائی شهر کرجاعتصاب غذای زندانیان در زندان رجائی شهر کرجمعاون زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهرسالن ۱۰ زندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۴ زندان رجائی شهربیانیه زندانیان زندان رجائی شهررئیس زندان رجائی شهرمسئولین زندان رجائی شهرگارد ویزه زندان رجائی شهرسالن ۱۰ امنیتی زندان رجائی شهرزندانیان سیاسی در ایرانگودرزی زندان رجائی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجائیزندانیان زندان رجائی شهرزندان رجایینقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرامکانات زندان رجائی شهربند ۴ زندان رجائی شهرزندانی رجائی شهر کرجالله کرم عزیزیرئیس زندان رجائی شهر کرجسالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهربند ۴ سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان زندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندانیان زندان رجایی شهرحسن قبادیاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهرحسن قبادی زندان رجائی شهر کرجحسن قبادی زندان رجایی شهر کرجالله کرم عزیزی رئیس زندان رجائی شهر کرجالله کرم عزیزی رئیس زندان رجایی شهر کرجسلولهای انفرادیسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: