•                  
شنبه , ۱۴ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 4

زندان مرکزی زاهدان: احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به قتل به اجرا درآمد

0
176

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز شنبه ۵ و یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, دستکم ۲ زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی زاهدان که پیش از این احکام اعدام آنها از سوی دیوان عالی شکر تائید شده بود به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه شنبه ۵ و یکشنبه ۶بهمن ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام محمد شیخی کبیر, فرزند صفر, حدوداً ۵۰ ساله و همچنین اکبر زرک زهی, فرزند خداداد, ۲۵ ساله که پیش از این با اتهام قتل محکوم به اعدام شده بودند در زندان مرکزی زاهدان به اجرا در آمد. اجساد این زندانیان پس از اجرای حکم به خانواده های آنها تحویل داده شد. 

براساس این گزارش؛ محمد شیخی کبیر, از ۷ سال و نیم پیش در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان بسر می برد و حکم اعدام وی در سحرگاه ۶بهمن ماه ۱۳۹۸, در این زندان به اجرا درآمد.

همچنین اکبر زرک زهی, بیش از ۶ سال و نیم در زندان مرکزی زاهدان بسر میبرد و حکم اعدام وی در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, در این زندان به اجرا درآمد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل « توهین به پیامبر اسلام », « محاربه » و « افساد فی الارض », ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمجارات اعدام در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیرانسانیمحمد شیخی کبیرمحمدشیخی کبیرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراناکبر زرک زهیاکبرزرک زهیاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتلاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام محمد شیخیاعدام محمد شیخی کبیراعدام محمدشیخیاعدام مخفیانهاعدام اکبر زرک زهیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدامیاعدامیاناعدامیان ایراناعدامیان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: