•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام جواد احمدی یئکانلی, فعال ملی مدنی برگزار شد

0
159

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹, جلسه بازجوئی از جواد احمدی یئکانلی, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان خوی پس از مراجعه وی به اداره پلیس اطلاعات و امنیت این شهرستان برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹, جواد احمدی احمدی یئکانلی, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان خوی پس از حضور در اداره پلیس اطلاعات و امنیت این شهرستان و بازجوئی در پی ارجاع پرونده وی به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خوی از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی از طریق پخش احضاریه در فضای مجازی و دعوت به شرکت در همایش قلعه بابک” توسط علیزاده بازپرس شعبه مذکور تفهیم اتهام و با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “جواد احمدی یئکانلی با توجه به ابلاغیه قبلی به اداره پلیس اطلاعات و امنیت خوی مراجعه کرد  و با آغاز بازجوئی از سوی فرد بازجو با الفاظی رکیک مورد هتاکی قرار گرفت و پس از اتمام بازجوئی پرونده اش یه شعبه ۳ بازپرسی دادسرای انقلاب شهرستان خوی به ریاست بازپرس علیزاده ارجاع شد و پس تشکیل جلسه بازپرسی با اتهام  “تشویش اذهان عمومی از طریق پخش احضاریه در فضای مجازی و دعوت به شرکت در همایش قلعه بابک” با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد”.

در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, جواد احمدی یئکانلی, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان خوی با دریافت احضاریه ای به اداره پلیس اطلاعات و امنیت این شهرستان برای تاریخ رسیدگی ۹ تیر ماه سالجاری فراخوانده شده بود. 

ای فعال ملی مدنی, پیش از این نیز در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۸, بصورت تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان جهت بازجوئی و توضیحات احضار شده بود. 

 در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸, این فعال ملی مدنی به همراه ۲ تن دیگر از فعالان ملی مدنی بنامهای “اولدوز قاسمی” و “امیر ستاری رئوف”, که پیش از این و با شکایت دادستان عمومی و انقلاب ارومیه مبنی بر تبرئه این افراد در مرحله بدوی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم غیرقانونی و داشتن مدارک فرقه گرایی” توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ریاست قاضی “نعیم محبوبی” مورد محاکمه قرار گرفته بودند مجددا از اتهامات فوق تبرئه شدند و این حکم به این فعالان ملی مدنی ابلاغ شده بود. 

در آن پرونده جلسه دادرسی بر پرونده این فعالان ملی مدنی در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ریاست قاضی “نعیم محبوبی” از بابت اتهامات از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم غیرقانونی و داشتن مدارک فرقه گرایی” برگزار شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۷ و از بابت پرونده ای دیگر شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری سولدوز واقع در شهرستان نقده, به ریاست “قاضی کیومرثی” حکم برائت “اولدوز قاسمی” ، “جواد احمدی یئکانلی” و “امیر ستاری”  را  از اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و  دعوت از سایر شهروندان جهت شرکت در مراسم و استفاده از شال به عنوان نماد صادر کرده بود. 

“جواد احمدی یئکانلی”, فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۷, جهت پاره‌ای از توضیحات به پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی این شهرستان احضار شده بود .

لازم به ذکر است، این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۷, همزمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده فعالان ملی مدنی در استان‌های آذربایجان و اردبیل در شهرستان خوی بازداشت شد و سپس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰ میلیون تومانی آزاد شد.

جواد احمدی یئکانلی, پیش از بازداشت در مراسم قلعه بابک, پس از حضور در مراسم دوازدهمین سالگرد اعتراضات خردادماه ۱۳۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده بازداشت شده بود و در زمان بازداشت نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته و نهایتا با تودیع وثیقه صد میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد. با این حال اداره اطلاعات خوی بارها با تماس با این فعال ترک و خانواده وی نسبت به ادامه فعالیت‌های او هشدار داده‌اند.

وی همچنین در تاریخ ۱۸ آذرماه سال ۱۳۹۵ نیز در منزل پدری خود بازداشت شده بود. ماموران امنیتی در این بازداشت ضمن تفتیش منزل پدری ایشان، کتاب‌ها و کامپیوتر ایشان را نیز ضبط کرده بودند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی جواد احمدی یئکانلیفعال ملی مدنی در ایرانفعال آذربایجانی جواد احمدی یئکانلیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی جواد احمدی یئکانلیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک جواد احمدی یئکانلیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان مدنی در ایرانفعالان آذربایجانیفعالان آذربایجانی در ایرانمحمدجواد احمدینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانپلیس اطلاعات و امنیتپلیس اطلاعات و امنیت شهرستان خویاحمدی یئکانلیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی از کارگرانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان آذری در ایرانتودیع قرار وثیقهجواد احمدیجواد احمدی فعال ملی مدنیجواد احمدی ینکانلیجواد احمدی یکانلیجواد احمدی یکانلی فعال ملی مدنیجواد احمدی یئکانلیجواد احمدی زندانی سیاسیجواداحمدی یئکانلیدادسرای عمومی و انقلابسرکوب فعالان آذریسرکوب فعالان آذربایجانیسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در ایرانشهرستان خویشعبه 3 بازپرسیشعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: