•                  
یک شنبه , ۱۲ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

احضار فعالان مدنی اردبیل به پلیس امنیت و اداره اطلاعات

0
2096

جمعی از فعالین مدنی شهر اردبیل طی دریافت احضاریه های کتبی جداگانه به اداره ی پلیس امنیت و اطلاعات این شهر احضار گردیده اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر پلیس امنیت و اداره ی اطلاعات با تماس تلفنی و مراجعه به درب منازل و محل کار فعالین مدنی در شهر اردبیل خواستار حضور آنان در این اماکن بودند؛ با امتناع این فعالین از حضور به دلیل غیر قانونی بودن این احضار ها، اداره اطلاعات و پلیس امنیت اقدام به احضار فعالین از طریق احضاریه کتبی کرده است.

هویت احراز شده ۱۰ تن از احضار شدگان عسگر اکبرزاده، علی خیرجو، محمد جولانی، مصطفی پروین، موسی سودی، بهرام نوین فر، سعید صادقی فر، توحید امیر امینی، علی واتقی و میثم جولانی می باشد.

احتمال می رود، این اقدام در راستای فشار بر فعالین ملی مدنی که با بر افراشتن پلاکارد و روشن نمودن شمع، یاد و خاطره جانباختگان سانحه ی قطار تبریز – مشهد را گرامی داشتند می باشد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوب ها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: