•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, اکتبر 2

احضار و بازجوئی از یک فعال مذهبی اهل سنت در اداره اطلاعات راسک

0
662

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات شهرستان راسک، پس از احضار ذاکر آسکانی، شهروند اهل سنت ساکن این شهرستان وی را تحت بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه جهانی کلمه، روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، ذاکر آسکانی، فعال مذهبی اهل سنت در مدرسه علوم دینی انوار الحرمین شهرستان راسک، در پس احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک مورد بازجوئی قرار گرفت. این شهروند اهل سنت پیش از این نیز در بهمن ماه سال گذشته توسط اداره اطلاعات سپاه در احضار و تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفته بود. 

به نقل از یک منبع مطلع: “ماموران امنیتی وزارت اطلاعات بیش از ۴ ساعت از این طلبه بازجویی و پس از آن تهدید کردند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “از جزئیات بازجویی و سوالات ماموران، اطلاع دقیقی در دست نیست اما به احتمال قوی به بازداشت مولانا کوهی مرتبط است.”

ذاکر آسکانی، پیش از این نیز در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به اطلاعات سپاه پاسداران شهرستان راسک مرتبط با تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مولوی فضل الرحمن کوهی تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

گفته می شود محور این بازجوئی مرتبط با بازداشت و پرونده مولانا فضل الرحمن کوهی، از فعالان مذهبی اهل سنت که اخیرا در روندی پر ابهام و بدور از رعایت اصول دادرسی عادلانه به تحمل ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد بوده است. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در ادامه اعتراضات به این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااهل سنتسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانمدرسه خشتی و گلی در استان سیستان و بلوچستانسرکوب کارگران در ایراناهل سنت تهرانشهرستان راسکسرکوب شهروندان سنی مذهبنقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتشهرستان راسک اداره اطلاعاتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانفعال مذهبی اهل سنت در کردستانانوار الحرمیناحضاراحضار و بازجوئیاهل سنت سیستان و بلوچستانسرکوب آزادی بیانذاکر آسکانیپیروان اهل سنت در ایراناحضار و بازجوئی اهل سنتپیروان اهل تسنن در ایرانمدرسه علوم دینی اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسننزندانیان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیفعال مذهبی اهل سنت در زاهدانفعال مذهبی سنی مذهبیاهل سنت ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراناهل سنت در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمذاکر اسکانینقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستانمدرس مدرسه علوم دینیشهروندان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانشهروندان کورد اهل سنتفعال مذهبی سنی مذهبسیستان و بلوچستاناحضار تلفنیشهروندان بلوچسرکوب فعالان مدنی در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانمدرسه علوم دینی امام بخاریسرکوب پیروان اهل سنت در ایراناهل سنت در استان سیستان و بلوچستانمدارس علوم دینی اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایراناحضار و بازجوییمدرسهسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراناحضاروبازجوییشهروندان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنت ایراناقلیت اهل سنت در ایرانبازداشت شهروندان بلوچاهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتسرکوب در ایرانمدرسه دینیپیروان اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتمدرسه علوم دینی اهل سنتاهل سنت در شهرستان راسکفعال مذهبی اهل تسنناحضار و شهروندان اهل سنتاهل سنت شهرستان راسکشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیاستان سیستان و بلوچستانسرکوبسرکوب اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ در ایراناهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب شهروندان سنی مذهب در ایرانشهرستان راسک استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در ایرانشهراحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتفعال مذهبی اهل سنت ارومیهاهل تسننفعال مذهبیسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتمدرسه علوم دینیسرکوب شهروندان اهل تسننمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانفعال مذهبی سنیمدرسه علوم دینی انوارالحرمین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده