•                  
سه شنبه , ۰۵ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, جولای 27

احضار و بازجوئی از یک فعال مذهبی اهل سنت در اداره اطلاعات راسک

0
208

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات شهرستان راسک، پس از احضار ذاکر آسکانی، شهروند اهل سنت ساکن این شهرستان وی را تحت بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه جهانی کلمه، روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، ذاکر آسکانی، فعال مذهبی اهل سنت در مدرسه علوم دینی انوار الحرمین شهرستان راسک، در پس احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک مورد بازجوئی قرار گرفت. این شهروند اهل سنت پیش از این نیز در بهمن ماه سال گذشته توسط اداره اطلاعات سپاه در احضار و تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفته بود. 

به نقل از یک منبع مطلع: “ماموران امنیتی وزارت اطلاعات بیش از ۴ ساعت از این طلبه بازجویی و پس از آن تهدید کردند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “از جزئیات بازجویی و سوالات ماموران، اطلاع دقیقی در دست نیست اما به احتمال قوی به بازداشت مولانا کوهی مرتبط است.”

ذاکر آسکانی، پیش از این نیز در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به اطلاعات سپاه پاسداران شهرستان راسک مرتبط با تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مولوی فضل الرحمن کوهی تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

گفته می شود محور این بازجوئی مرتبط با بازداشت و پرونده مولانا فضل الرحمن کوهی، از فعالان مذهبی اهل سنت که اخیرا در روندی پر ابهام و بدور از رعایت اصول دادرسی عادلانه به تحمل ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد بوده است. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در ادامه اعتراضات به این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعال مذهبی اهل سنت ارومیهفعال مذهبی اهل سنت در کردستانفعال مذهبی اهل سنت در زاهدانفعال مذهبی سنیفعال مذهبی سنی مذهبفعال مذهبی سنی مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانمدارس علوم دینی اهل سنت در ایرانمدرس مدرسه علوم دینیمدرسهمدرسه خشتی و گلی در استان سیستان و بلوچستانمدرسه دینیمدرسه علوم دینیمدرسه علوم دینی امام بخاریمدرسه علوم دینی انوارالحرمینمدرسه علوم دینی اهل تسننمدرسه علوم دینی اهل سنتنقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیاقلیت اهل سنت در ایرانانوار الحرمیناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت تهراناهل سنت در ایراناهل سنت در ایرانشهراهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در شهرستان راسکاهل سنت سیستان و بلوچستاناهل سنت شهرستان راسکاحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و شهروندان اهل سنتاحضار تلفنیاحضاروبازجوییاستان سیستان و بلوچستانبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانبازداشت شهروندان بلوچحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانذاکر آسکانیذاکر اسکانیزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسیستان و بلوچستانسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان سنی مذهبسرکوب شهروندان سنی مذهب در ایرانشهروندان کورد اهل سنتشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهرستان راسکشهرستان راسک اداره اطلاعاتشهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: