•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

انتقال حسن طرفی به زندان شیبان اهواز

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، حسن طرفی، پس از اتمام بازجویی ها در بازداشتگاه اطلاعات سپاه اهواز به زندان شیبان منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، طی روزهای اخیر،حسن طرفی، فعال کارگری و بازنشسته کارخانه نیشکر هفت تپه، پس از طی مراحل بازجوئی ها در بازداشتگاه اطلاعات سپاه اهواز به زندان شیبان اهواز منتقل شد.

براساس این گزارش، حسن طرفی، در دوران بازجویی های خود تحت فشارهای امنیتی بازجویان مجبور به حضور در اعترافات تلوزیونی در برنامه ۲۰/۳۰ شده بود.

این فعال کارگری، در نیمه دوم تیر ماه ۱۴۰۱، در حالی که برای دیدار به منزل برادر خود رفته بود در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه اهواز بازداشت شد و این در حالی بود که از لحظه بازداشت از حق تماس و ملاقات با خانواده خود محروم بود.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و سرکوب کارگران، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.