•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

تداوم محرومیت جعفر ابراهیمی از حق درمان

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، جعفر ابراهیمی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان علاوه بر بلاتکلیفی از حق درمان محروم است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، جعفر ابراهیمی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین در پی افزایش مشکلات گوارش و روده از حق درمان محروم است. وی از اردیبهشت ماه سال جاری در بازداشت و محرومیت بسر می برد.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”جعفر ابراهیمی سابقه بیماری التهاب روده دارد و تا پیش از بازداشت از داروهای خود استفاده می کرد اما پس از بازداشت و انتقال به زندان اوین به علت بی کفیت بودن مراحل درمان و عدم وجود دکتر متخصص بیماری او عود کرده و باید به مرکز درمانی تخصصی اعزام شود.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، همسر جعفر ابراهیمی پس از ملاقات با وی از گزش ساس توام با خوارش و تحریک پوستی بر جعفر ابراهیمی خبر داد و به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

جعفر ابراهیمی، در تاریخ ۳مردادماه ۱۴۰۱، از سلول‌ انفرادی در بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین به اتاقهای چند نفره در بند ۲۰۹ منتقل شد و در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۴۰۱، در ملاقات کابینی با همسرش، خبر تمدید قرار بازداشت خود را اعلام کرد و در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱، به اندرزگاه ۴ زندان اوین‌ منتقل شد.

همچنین، در تاریخ های ۱۲تیر ماه و ۱۱خردادماه ۱۴۰۱، قرار بازداشت جعفر ابراهیمی به روشی مشابه و بنا بر اعلام بازپرس پرونده و به درخواست وزارت اطلاعات تمدید شده بود.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی به تشریح وضعیت جعفر ابراهیمی و ۹ تن دیگر از فعالان صنفی و کارگری بازداشت شده مرتبط با همین پرونده اطلاع رسانی کرده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل و در تاریخ ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱، به بند۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه واقع در زندان اوین منتقل شده بود.

همچنین،در تاریخ ۱۱خرداد ماه ۱۴۰۱، قرار بازداشت جعفر ابراهیمی، برای انجام تحقیقات بیشتر به درخواست وزارت اطلاعات و توسط بازپرس دادسرای زندان اوین تمدید شده بود.

جعفر ابراهیمی، در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۰، از بابت پرونده ای دیگر توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب کرج با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و تحریک مردم به برگزاری تجمع اعتراضی،‌ پس از تبرئه از اتهام تشویش اذهان عمومی، با ۲ اتهام دیگر در مجموع به تحمل ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پرونده جعفر ابراهیمی در مرحله تجدیدنظرخواهی است.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه ای مدعی شد؛ سیسیل کوهلر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او ژاک‌پاری، که با ویزای گردشگری به ایران وارد شده و در بازداشت این ارگان‌ امنیتی بسر می برند به همراه آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، رضا شهابی، حسن سعیدی، شعبان محمدی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، در تلاش برای براندازی نظام با یکدیگر همکاری می کردند.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما حکومت جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با پرونده سازی و بزرگ نمایی در صدد باج خواهی، گروگان گیری و موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده است.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.