•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

گزارشی از وضعیت الهه محمدی، روزنامه نگار محبوس در سلول انفرادی

0
122

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۳مهر ماه ۱۴۰۱، الهه محمدی، خبرنگار و فعال رسانه ای علیرغم گذشت بیش از ۳هفته کماکان در سلول انفرادی نگهداری می شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم میهن و فعال رسانه ای، محبوس در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجویی قرار دارد.

یک منبع نزدیک به الهه محمدی ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”علیرغم گذشت بیش از ۳ هفته این روزنامه نگار در سلول انفرادی محبوس شده و شرایط پرونده اش به شکلی است که اجازه ورود وکیل تا پایان مراحل بازپرسی داده نمی شود. در تماس کوتاهی که اخیرا با خانواده خود داشت خیلی خسته و بی رمق بود.”

لازم به ذکر است، الهه محمدی، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش و توقیف برخی خی لوازم شخصی از قبیل لپ تاپ، گوشی تلفن همراه و چند جلد کتاب، سپس بازداشت و جهت بازجوئی به زندان اوین منتقل شد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.