•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

بازداشت ۳ شهروند در تهران، پیرانشهر و کامیاران

0
112

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۳مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی پیرانشهر، تهران و کامیاران، دستکم ۳ تن از شهروندان از جمله ۱ دانشجو را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رستم ابراهیمی، رضا عبدالرضایی اناری و سلام مشهدی، در استان‌های آذربایجان غربی، تهران و کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

شورای صنفی دانشگاههای کشور اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، رضا عبدالرضایی اناری، دانشجوی ترم سوم رشته هنر در دانشگاه تهران، پس از احضار به کلانتری ۱۰۷ فلسطین، بازداشت و جهت بازجوئی به زندان اوین منتقل شد.

همچنین، مبنی این بازداشت درگیری لفظی رضا عبدالرضایی اناری با یکی از اعضای بسیج پیش از شروع اعتراضات سراسری بوده است و این دانشجوی معترض پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط دادگاه در تهران محاکمه خواهد شد.

اما وبسایت کُردپا نیز اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، رستم ابراهیمی، اهل شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.‌ از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و اتهامات این شهروند اطلاعی در دست نیست.‌

از سوی دیگر، روز یکشنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، سلام شهیدی، فرهنگی ساکن شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه مرکزی یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه مرکز این استان منتقل شد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.