•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

سجاد زارع به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲دی ماه ۱۴۰۱، سجاد زارع، پس از اتمام از بازجویی ها و تفهیم اتهام در بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، سجاد زارع، متولد: ۱۳۶۸، ساکن شیراز مرکز استان‌ فارس و از زندانیان پیشین سیاسی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام، از بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز به زندان عادل آباد در این شهر منتقل شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”سجاد، امروز در تماسی کوتاه با خانواده اش اعلام کرد که از بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده و اتهاماتش در مرحله بازجویی و بازپرسی (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) و (همکاری با رسانه های مخالف نظام) عنوان شده اما هنوز تاریخ دادرسی و جلسه دادگاه وی مشخص نشده است.”

لازم به ذکر است، سجاد زارع، در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، در شهر شیراز مرکز استان فارس توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت‌بازجویی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات این شهر منتقل شده بود.

سجاد زارع، پیشتر هم‌ به سب فعالیتهای مسالمت آمیز خود با پرونده سازی مواجه و پس از سپری کردن دوران حبس تعزیری خود در مهر ماه ۱۴۰۰، از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

ممانعت‌از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.