چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

تداوم بلاتکلیفی حسین کاشانی در زندان مرکزی زاهدان

0
222

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، حسین کاشانی، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف و محروم از کلیه حقوق یک متهم بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز سه شنبه ۱ فروردین ماه ۱۴۰۱، حسین کاشانی، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، علیرغم گذشت چند ماه از تاریخ دستگیری، در زندان این شهر بطور بلاتکلیف محبوس شده است. 

براساس این گزارش، بلاتکلیفی حسین کاشانی، در زندان مرکزی زاهدان در حالی تداوم پیدا کرده که وی از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل، تسریع در رود تعیین وضعیت حقوقی پرونده اش محروم است. 

لازم به اشاره است، حسین کاشانی، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در ایست و بازرسی خارج از شهر زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت پس از انتقال به بازداشتگاه تحت شدیدترین نوع رفتارهای قهرآمیز قرار گرفته است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: