چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

تداوم بازداشت شیرزاد آذربرزین در زندان شهرستان نقده

0
99

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، شیرزاد آذر برزین، اهل شهرستان پیرانشهر، علیرغم گذشت بیش از ۴ ماه از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل ار کُردپا، امروز جمعه ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، شیرزاد آذربرزین، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، علیرغم گذشت بیش از ۱۲۰ روز از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف در زندان شهرستان نقده بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم محروم است. 

براساس این گزارش، بلاتکلیفی شیرزاد آذربرزین، در حالی است که بازجویی های وی به اتمام رسیده و او از بابت اتهاماتی مرتبط با (عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران) تفهیم اتهام و از مدتها قبل پرونده اش به دادگاه انقلاب ارجاع شده است. 

لازم به اشاره است، شیرزاد آذربرزین، ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی ها سپس به زندان شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی، منتقل شده بود. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانبازداشت شهرونداناحزاب کوردی در ایرانشهرستان پیرانشهراحزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماحزاب کردستانکردهای ایرانمحاکمه شهروندان کرداحزاب کُردی حکومت ایراناحزاب کرد ایراناحزاب کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردشهرستان نقدهنقدهاحزاب کرد مخالفاحزاب کوردستانکوردهای ایرانفشارهای امنیتی بر شهروندان کوردنقض حقوق شهروندیاحزاب کوردشهروندان کردبازداشت و بی خبریاحزاب کردمخالف نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامبازداشت بی خبریاحزاب کرد در ایراننقض حقوق بشرحقوق شهروندی در ایرانهمکاری با احزاب کوردیلوازم شخصیاحزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیپیرانشهر آذربایجانغربیاحزاب کرد نظامپیرانشهرارتباط با احزاب کوردشهروندانکردعضویت در احزاب کرد مخالف نظامعضویت در احزاب کوردپیرانشهر آذربایجان غربیبازداشت شیرزاد آذربرزینشهروندان کورداحزاب کردارتباط با احزاب کوردیکورداحزاب کورد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانسرکوبگری احزاب کوردنقده آذربایجان غربینقده استان اذربایجان غربیبازداشت و بلاتکلیفیاحزاب کردیبازداشت بلاتکلیفیاحزاب کورد سیاسیزندان نقدههمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزاب کردشیرزاد آذربرزینشهرستان آذربایجان غربینقض حقوق شهروندی در ایراناستان آذربایجان غربیکردستان احزاب کوردیسرکوب احزاب کوردهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیشیرزادآذربرزیناحزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: