•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت جلال رستمی برای تحمل حبس تعزیری

0
258

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، جلال رستمی، شهروند ساکن شهرستان کامیاران برای سپری کردن دوران حبس بازداشت شد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای گذشته، جلال رستمی، اهل شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۲ سال و ۶ ماهه خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. 

این شهروند ساکن شهرستان کامیاران، در تاریخ ۲ اسفند ماه سال ۱۳۹۷، در محل کار خود با نیابت قضائی، در شهرستان رامسر از توابع استان مازندران توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس ۲ روز به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام جلال رستمی، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال، بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی، جلال رستمی در آذر ماه سال ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام، محاکمه و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کردستان، این حکم به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتحبس تعزیریاحزاب کرد ایرانکردستانحبسبازداشت و بیخبریاستان کردستانشهرستان کامیاراناداره اطلاعات سنندجشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کردشهر کامیاراناحزاب کورد در ایرانکامیاراناحزاب کوردبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردیقاضی سعیدیاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیدادگاه انقلاب سنندجشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانربازداشت و بیخبریاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانصدور حبس تعزیریمحکومیت به حبس تعزیریبازداشت و بی خبرینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کردمحاکمه شهروندانزندان کامیاراناحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامجلال رستمی نوروزلوصدور حکم حبس تعزیریاحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجمحاکمه شهروندان در ایراناداره اطلاعات کامیاراناحزاب کرد مخالفاداره اطلاعات استان کردستاناحزاب کرد مخالف نطاماجرای حکم حبس تعزیریاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیاداره اطلاعات شهرستان کامیاراناحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت و بیخبری از شهرونداناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیصدور احکام حبس تعزیریشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجبازداشت شهروندان کوردبازداشت و بی خبری از شهروندانجلال رستمیبازداشت جلال رستمیجلال رستمی شهرستان کامیاران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: