•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

بازداشت کامران عبدی پور, شهروند ساکن سقز توسط نیروهای امنیتی

0
194

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی در شهرستان سقز پس از بازداشت کامران عبدی پور, شهروند ساکن این شهرستان را به اتهام پناه داده به زندانیان فراری از زندان این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, کامران عبدی پور, شهروند ساکن شهرستان مریوان پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان به مکان نامعلومی منتقل شد. 

برپایه این گزارش, در زمان بازداشت کامران عبدی پور از بابت اتهام پناه دادن به زندانیان فراری از زندان مرکزی سقز مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

علیرغم پیگیریهای مستمر از سوی خانواده کامران عبدی پور, از وضعیت این شهروند اهل شهرستان سقز اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است, کامران عبدی پور, پیش از این نیز از اتهام قتل قصاص رهائی یافته بود و پس از تحمل ۱۵ سال حبس از زندان شهرستان سقز آزاد شده بود. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: