•                  
یک شنبه , ۰۷ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

بازداشت ۲ شکارچی حیوان آزار در شهرستان خفر توسط ماموران انتظامی

0
754

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, دو نفر شکارچی غیرمجاز و حیوان آزار که در پی شکار غیرمجاز ۲ راس خدنگ وحشی در شهرستان خفر واقع در استان فارس حیوان مذکور را با استفاده از نیروی برق کُشته بودند توسط ماموران انتظامی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز پنجشنبه ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, خداکرم شکری, رئیس اداره حفاظت محیط از زیست شهرستان خفر واقع در استان فارس از بازداشت ۲ نفر به اتهام شکار غیرمجاز و حیوان آزاری ۲ راس خدنگ وحشی که استفاده از نیروی برق این حیوان را شکار کرده بودند خبر داد. 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان خفر در تشریح این خبر گفت: “دو نفر شکارچی غیر مجاز که خدنگ وحشی را شکار کرده و به شکل دلخراشی توسط نیروی برق از بین برده بودند از طریق انتشار فیلم این اقدام وحشیانه در فضای مجازی شناسایی و پس از بازداشت به مراجع قضایی معرفی شدند.”

شاکری در مورد چگونگی بازداشت این ۲ شکارچی غیرمجاز افزود: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان خفر با مشاهده این فیلم به سرعت مراحل شناسایی این افراد را آغاز کرده و پس از شناسایی ، متهمین را به مقامات قضائی شهرستان خفر معرفی کردند، متهمان شناسایی و دستگیر شدند که یکی از متهمان به جرم خود اعتراف کرده و بازداشت شد.”

خدنگ از خانواده گربه‌سانان است . آن‌ها در اوراسیای جنوبی و آفریقا زندگی می‌کنند و ۳۴ گونهٔ مختلف دارند که در ۱۴ رده قرار می‌گیرند. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: