•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, سپتامبر 24

حکم اعدام یک زندانی با اتهام موادمخدر در زندان ارومیه اجرا شد

0
981

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام خضر قویدل، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، محبوس در مرکزی ارومیه اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا، سحرگاه امروز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، خضر قویدل، زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. 

این زندانی در سال ۱۳۹۲ به اتهام حمل و نگهداری موادمخدر توسط ماموران انتظامی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی به اعدام محکوم شد. 

خضر قویدل، اهل شهرستان سردشت و در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام / حق حیاتزندان مرکزی ارومیهاعتیاد به مواد مخدراعدام در ملاء عامجرائم مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناتهام موادمخدرموادمخدر شیشهاعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در ایرانافزایش مصرف مواد مخدرنقض حقوق شهروندیمجازات غیر انسانیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانمتهم به جرائم مواد مخدرزندانیان جرائم موادمخدرموادمخدر شیشیهاعدام زندانیان جرائم موادمخدرحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانمواد مخدر صنعتینقض حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانزندانی موادمخدرحقوق بشر در جمهوری اسلامیموادمخدر صنعتیمواد مخدر در زندانهای ایرانموادمخدر هروئینجرائم موادمخدر در ایراناعدام متهمان موادمخدر در ایراناجرای حکم اعداممجازات اعدامنقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانمتهم به حمل موادمخدرقاچاقچی موادمخدرمجازات قتل عمدجرم موادمخدرزندانی جرائم موادمخدراعدام متهمان مواد مخدر در ایرانمواد مخدرحقوق شهروندیمواد مخدر شیشهباند قاچاق مواد مخدرقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدام متهم به مواد مخدرحقوق بشر حقوق شهروندیمواد مخدر هروئینمجازات قصاصموادمخدر در زندانهای ایرانخضر قوی دلاعدام مواد مخدرقاچاقچی مواد مخدرموادمخدر کراکجرائم موادمخدرموادمخدرمجازات غیرانسانیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانمصرف مواد مخدر در ایرانحقوق بشرطرح لغو مجازات اعداممجازات اعدام در ایراناتهام مواد مخدرقانون مجازات اسلامیاعداممجازات اعدام ایراناعدام زندانیان در ایرانزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهمجازات اعدام زندانیان در ایرانتوضیع مواد مخدر در زندانهای ایراناعدام مواد مخدر در ایرانحکم اعدامحمل و نگهداری مواد مخدرمصرف مواد مخدراجرای حکم اعدام در ایراناعدام موادمخدرزندانیان موادمخدر در ایرانمتهمان مواد مخدرمجازات اعدام در زندانهای ایراناعدام جرائم مواد مخدر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.