•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, ژانویه 21

حکم اعدام یک زندانی با اتهام موادمخدر در زندان ارومیه اجرا شد

0
173

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام خضر قویدل، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، محبوس در مرکزی ارومیه اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا، سحرگاه امروز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، خضر قویدل، زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. 

این زندانی در سال ۱۳۹۲ به اتهام حمل و نگهداری موادمخدر توسط ماموران انتظامی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی به اعدام محکوم شد. 

خضر قویدل، اهل شهرستان سردشت و در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون مجازات اسلامیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاچاقچی مواد مخدرقاچاقچی موادمخدرمواد مخدرمواد مخدر هروئینمواد مخدر در زندانهای ایرانمواد مخدر شیشهمواد مخدر صنعتیموادمخدرموادمخدر هروئینموادمخدر کراکموادمخدر در زندانهای ایرانموادمخدر شیشهموادمخدر شیشیهموادمخدر صنعتیمتهم به جرائم مواد مخدرمتهم به حمل موادمخدرمتهمان مواد مخدرمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمصرف مواد مخدرمصرف مواد مخدر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانافزایش مصرف مواد مخدراتهام مواد مخدراتهام موادمخدراجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناعتیاد به مواد مخدراعداماعدام / حق حیاتاعدام مواد مخدراعدام مواد مخدر در ایراناعدام موادمخدراعدام متهم به مواد مخدراعدام متهمان مواد مخدر در ایراناعدام متهمان موادمخدر در ایراناعدام جرائم مواد مخدراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام زندانیان در ایرانباند قاچاق مواد مخدرتوضیع مواد مخدر در زندانهای ایرانجرم موادمخدرجرائم مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانجرائم موادمخدرجرائم موادمخدر در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحمل و نگهداری مواد مخدرحکم اعدامحکم اعدام در ایرانخضر قوی دلزندان مرکزی ارومیهزندانی موادمخدرزندانی جرائم موادمخدرزندانیان موادمخدر در ایرانزندانیان جرائم موادمخدرزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب شهروندان در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: