•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بیش از ۵ هزار خودکشی در میان شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸

0
1298

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, در سال ۱۳۹۸ بیش از ۵ هزار نفر در اثر خودکشی در شهرهای ایران جان خود را از دست دادند. اعلام این آمار در حالی صورت گرفته نشان از عدم وجود امید به زندگی و نبود سازوکارهای مناسب برای تامین اجتماعی و ایجاد فضای امید بخش به زندگی در ایران است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم, امروز شنبه  ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد  و بر این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد. از سوی دیگر این مقام مسئول در سازمان پزشکی قانونی از ثبت ۸۵۳۵۷ پرونده همسر آزاری در مراکز پزشکی قانونی کشور طی سال ۱۳۹۸ خبرداد. 

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور در تشریح این موضوع گفت: “از مجموع ۵۱۴۳ نفر افرادی که در سال ۱۳۹۸ خودکشی کردند تعداد ۱۵۱۷ مورد مربوط به زنان و مابقی و ۳۶۲۶ نفر  مربوط به خودکشی مردان است”. 

این مقام مسئول در سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: “از نظر جمعیت بیشترین آمار خودکشی مربوط به استانهای کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و کرمانشاه و کمترین مربوط به خراسان رضوی, خراسان جنوبی و استان سیستان و بلوچستان است”. 

این مقام مسئول ادامه داد:”بیشترین روش در خودکشی حلق‌آویز کردن و بعد از آن استفاده از سموم بود. همچنین بیشترین متوفیان ناشی از خودکشی بین۳۰ تا ۳۹ سال سن داشتند و باقی افراد ۱۸ تا ۲۴ سال سن داشتند”. 

عباس مسجدی آرانی؛ رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور نیز در رابطه با آمار خودکشی در کشور گفت: “روند صعودی خودکشی در ۱۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۸ برای حوزه‌های اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی زنگ خطر جدی است و نظام سلامت در این رابطه باید اقدامات عاجل و فوری انجام دهد”. 

قادی‌پاشا در ادامه این نشست درباره آمار پرونده‌های مربوط به همسر  آزاری افزود: ” در سال گذشته ۸۵۳۵۷ پرونده مرتبط با همسر آزاری در پزشکی قانونی تشکیل شد که ۳۷۳۳ مورد مربوط به مردان و ۸۱۶۲۴ مورد هم مربوط به زنان بوده است”. 

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد:”البته در بحث همسرآزاری و کودک آزاری ما این آمار را ادعای این موارد می‌دانیم یعنی نمی‌توان به طور قطعی اظهار نظر کرد که آیا همسرآزاری و کودک آزاری صورت گرفته یا خیر”. 

برخورداری افراد از تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد در برخورداری از؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر نیز تاکید شده است. اما تفاسیری غلطی که حاکمان جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی در ایران دارند و همیشه قوانین را آنگونه تفسیر کردند که حکومت را صاحب حق می دانند و حقوق شهروندان پایمال شده و امید و به زندگی در میان شهروندان ایران هر روز کمتر از روز قبل شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.