•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

افزایش بهره کشی از کودکان بر ای کار در مافیای زباله گردی در کلان شهر تهران

0
780

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی و کاهش قدرت خرید در میان خانواده ها در نتیجه رو آوردن شهروندان به کار و کسب در آمد در این بین باعث سودجوئی برخی گروهها که از آنها با عنوان مافیا در هر رسته شغلی یاد می شود باعث سوء استفاده از فقر حاکم بر جامعه ایران می شود. کودکان کار و سوء استفاده مافیا در ایران برای به کارگیری آنها برای کسب درآمد به نفع مافیای فساد از جمله این معضلات در کشور است و کودکان زباله گرد که بنا بر تائید مسئولان حکومتی و دولتی تعداد آنها رو به افزایش است از جمله این موارد می باشد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز دوشنبه ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸؛ حضور کودکان در زباله گرد به این دلیل است که گروه هایی به صورت خویشاوندی از هرات افغانستان به ایران مهاجرت می کنند و بخشی از مخازن شهر تهران را از پیمانکاران شهرداری اجاره می کنند. چهار ضرب و تقسیم به راحتی درآمد روزانه دلالان و مافیای پسماند از طلای کثیف به دست می آید. طبق آمار رسمی روزانه ۸هزار تن زباله در تهران تولید می شود که ۴۰درصد آن زباله خشک یا همان طلای کثیف است که سود خالصی را نصیب گروههایی که با به کار گماردن کودکان کسب در آمد می کنند به جیب آنها می رود. 

براساس تحقیقات هر کیلو زباله خشک به قیمت ۳۰۰ تومان خرید و فروش می شود. با این حساب مافیای پسماند چیزی بالغ بر ۲میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان در روز درآمد کسب می کنند. درآمد حداقل سالانه ۸۷۶ میلیارد تومان باعث شده که این مافیا انسان ها به ویژه کودکان را زیر ظلم خود نابود کند و هیچ قدرتی به جز افراد بالا دست حکومتی حاکم در ایران نمی تواند جلوی به کارگیری این کودکان را بگیرد که این امر هیچ گاه محقق نشد. 

براساس اعلام آرش نصر اصفهانی، مدیرکل دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران: “در مورد این که تعداد کودکان بیشتر شده نمی توانم اظهار نظری کنم اما حضور کودکان در زباله گرد به این دلیل است که گروه هایی به صورت خویشاوندی از افغانستان به ایران مهاجرت می کنند و بخشی از مخازن شهر تهران را از پیمانکار اجاره می کنند. این گروه ها کودکان را هم به همراه خود به ایران می آورند. به دلیل فقر، کار کودکان آمار بسیار بالایی دارد و به سبب شرایط سخت اقتصادی کودکان ناچار هستند کار کنند و این کودکان در کنار بزرگتر های خود زباله گردی می کنند و زندگی می کنند”.

نصر اصفهانی با بیان این که آمار و سرشماری از کودکان زباله گرد وجود ندارد افزود: “تشخیص کودک بودن یک فرد به راحتی امکان پذیر نیست. از سوی دیگر در میان آنها  بسیاری از کودکانی هستند که از کشور افغانستان به ایران آمدند و مدارک هویتی ندارند و توانایی تشخیص سن آنها دشوار است و باید به ظاهر حدس زده شود که زیر ۱۸ هستند یا خیر اما در مجموع یک سوم از جمعیت زباله گرد تهران را کودکان تشکیل می‌دهند”. 

در حالی مسئولان شهرداری تهران روند صعودی کودکان کار و زباله گرد در تهران را تائید می کنند که چندی پیش فسادی گسترده از بابت واگذاری املا نجومی در شهرداری تهران سر و صدای بسیاری را بر پا کرد.

نکته حائز اهمیت در صحبتهای آرش نصر اصفهانی این که وی بعنوان یک فرد مسئول در شهرداری تهران ضمن انکار و پنهان کاری بر وجود کودکان زباله گرد در سطح شهر تهران این کودکان را مهاجرانی از کشور افغانستان می داند و منکر ملیت ایرانی اکثر این کودکان شده است که این مود همان سیاسی سفسطه گری و پنهان کاری است که از بدو شکل گیری حکومت جمهوری اسلامی پدیدار شد. 

لازم به ذکر است؛ کار کودک از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله کنوانسیون حقوق کودک مصوب ۲۳ نوامبر ۱۹۸۹ میلادی, در ماده ۳ بخش دوم به صراحت بر حق کودکان در برخورداری از حمایت اجتماعی را برای رفاه کودکان، با توجه به حقوق و وظایف والدین آنها، قیم و یا سایر افرادی که قانوناً مسئول آنان هستند، تضمین کرده است اما شرایط امروز ایران و نبود تامین اجتماعی مناسب زمینه گسترش فساد و بهره کشی از کودکان برای کسب در آمد را باز کرده که این مورد ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر که برحق برابری و عدم تبعیض بین ابنای بشر تاکید کرده می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.