•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

گزارشی از وضعیت ۹ زندانی سیاسی در اعتصاب غذا در زندان مرکزی ارومیه

0
455

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پیمان میرزازاده, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده است. بشیر پیرماوانه, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ و همچنین کامران درویشی, سیامک اشرفی اشگه سوء, کامران قاسمی, امید سعیدی, کیوان زارع, رضا اسماعیلی, کیوان رشوزاده, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه هم تا این لحظه در اعتصاب غذا بسر می برند که با احتساب اعتصاب غذای پیمان میرزازاده مجموع زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا در زندان مرکزی ارومیه به ۹ نفر افزایش پیدا کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پیمان میرزازاده, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که بیش از یک سوم مجموع حبس خود ۱ سال ۸ ماهه خود را سپری کرده و واجد شرایط آزادی مشروط می باشد در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زد. همچنین کامران درویشی, سیامک اشرفی اشگه سوء, کامران قاسمی, امید سعیدی, کیوان زارع, رضا اسماعیلی, کیوان رشوزاده, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه که از روز شنبه ۳اسفند ماه سالجاری و همچنین بشیر پیرماوانه دیگر زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه از تاریخ ۵ بهمن ماه سالجاری و تا این لحظه در اعتصاب غذا بسر می برند. با اعلام اعتصاب غذای پیمان میرزازاده, تعداد زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا در زندان مرکزی ارومیه به ۹ نفر افزایش پیدا کرده است.

پیمان میرزازاده, پیش از این نیز  در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸, پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق که پیش از این توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برای وی صادر شده بود دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از گذشت ۶ روز در تاریخ ۱۲ مرداد ماه سالجاری به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. 

لازم به ذکر است, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “پیمان میرزازاده” در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه از بابت اتهامات “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” برگزار شده بود و براساس دادنامه صادره توسط شعبه مذکور از بابت ۲ اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۸۰ ضربه شلاق و “شرب خمر” به تحمل ۲۰ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده همچنین در پرونده اول خود نیز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه و از بابت اتهام “همکاری با گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

“پیمان میرزا زاده”, فرزند نورالدین, از اهالی روستای گنگچین ارومیه در تاریخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

 میرزازاده علاوه بر پرونده جاری پیشتر نیز بازداشت شده است. از جمله در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۶ نیز توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شد. این فعال فرهنگی در ارتباط با این پرونده در اواسط دیماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق سرودن ترانه‌هایی در حمایت از احزاب کرد مخالف نظام” بدون حق انتخاب وکیل مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده از بابت پرونده مذکور پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۱۸ خردادماه سال ۱۳۹۷ آزاد شده بود.

اعتصاب غذای پیمان میرزازاده, زندانی سیاسی در حالی صورت گرفته که حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اعتصاب غذای کامران درویشی, سیامک اشرفی اشگه سوء, کامران قاسمی, امید سعیدی, کیوان زارع, رضا اسماعیلی, کیوان رشوزاده, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان, این زندان را از تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, اطلاع رسانی کرده بود. 

این ۷زندانیان سیاسی که در حال حاضر در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه بسر می برند با توجه به نوع اتهامات آنها که مرتبط با جرائم سیاسی می باشد در میان زندانیانی با جرائم عادی در این بند محبوس هستند و هدف خود را از این اعتصاب غذا اختصاص حداقل ۱ اتاق جدای از سیار زندانیان دیگر اعلام کردند.

همچنین, از تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, بشیر پیر ماوانه, دیگر زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه هم در اعتراض به ممانعت مسئولان این زندان با درخواست آزادی مشروط وی در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برد.

پیرامون بشیر پیر ماوانه, لازم به ذکر است, این زندانی سیاسی که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۴ ساله خود میباشد پیش از این و در تاریخ ۳۱ تیرماه سالجاری هم در اعتراض به ممانعت مسئولان قضائی و دادستان ارومیه با مرخصی و یا تقاضای آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از وعده مسئولان این زندان ارومیه مبنی بر پیگیری در خواست آزادی مشروط این زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

پیشتر نیز یک منبع نزدیک به بشیر پیرماوانه در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛”بشیر پیرماوانه” که از سال ۱۳۹۵ در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد علیرغم اینکه بارها تقاضای آزادی مشروط به مسئولان قضائی داده اما در پی مخالفت با درخواست وی از حق آزادی مشروط و یا مرخصی که به وی تعلق می گیرد محروم مانده است”.

بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه یک متهم در دادگاه از بابت اتهامات منتسبه به تحمل بیش از ۱۰ سال محکوم شود می بایست تا نصف مدت محکومیت حبس خود را در زندان سپری کند و یا اگر به زیر ۱۰ سال حبس محکوم شده باید یک سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کند و با ارائه درخواست آزادی مشروط و بررسی از سوی دادستان و سایر مسئولان قضائی مبنی بر عدم ارتکاب جرم از سوی متهم در صورت آزادی به فرد اعطا می شود. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۸, در حالی که ۴ روز از اعتصاب غذای پیمان میرزازاده در زندان مرکزی ارومیه گذشته بود به انتشار بیانیه ای نسبت به وخامت وضعیت جسمانی و اجرای حکم شلاق وی اعتراض کرده بود. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در آن  بیانیه نسبت به اجرای حکم شلاق “پیمان میرزازاده”, فعال فرهنگی و زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که منجر به ایجاد درد شدید و تورم در ناحیه پشت پاهای وی شده بود و از سوی دیگر این زندانی پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق دست به اعتصاب غذا زده بود را  از مصادیق بارز شکنجه دانست. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه و همچنین حق دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محاکمه از سوی دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایرانکیوان زارعکامران قادریکامران قاسمیکامران درویشیپیمان میرزادهپیمان میرزازادهپیمان میرزازاده خوانندهپیمان میرزازاده زندانی سیاسیاجرای حکم شلاق پیمان میرزازادهاسامی زندانیان بند۱۲ زندان مرکزی ارومیهاسامی زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیهاعتصاب غذااعتصاب غذای کامران درویشیاعتصاب غذای امید سعیدیاعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای تراعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای سیامک اشرفیبند ۱۲ زندان ارومیهبند جوانانبند جوانان زندانبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبند زندانیان سیاسی در ایرانبند۱۲ زندان مرکزی ارومیهبهداری زندان ارومیهحق دادرسی عادلانهحقوق بشر زندانیان سیاسیروند دادرسی ناعادلانهزندان ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسیامک اشرفیسیامک اشرفی اشگه سوءسیامک اشرفی اشگه سوء زندانی سیاسیسیامک اشرفی اشگه‌سوسیامک اشرفی زندان ارومیهسیامک اشرفی زندانی سیاسیسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: