•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

احضار و بازجوئی از کوروش آغه ویسی توسط اداره اطلاعات سنندج

0
111

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات سنندج پیش از احضار تلفنی کوروش آغه ویسی، شهروند ساکن این شهرستان وی را تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، کوروش آغه‌ویسی – فرزند: محی‌الدین و از اهالی روستای دولاب از توابع سنندج به اداره اطلاعات این شهرستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

در این گزارش اشاره ای به اتهامات تفهیم شده به کوروش آغه ویسی که از بابت آنها احضار و تحت بازجوئی قرار گرفت نشده اما این شهروند ساکن سنندج پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

احضار و بازجوئی از کوروش آغه ویسی در حالی صورت گرفته وی در تابستان سال ۱۳۹۷، توسط شعبه دادگاه انقلاب سنندج با اتهاماتی مرتبط با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام حمل و جابجایی تجهیزات نظامی هم به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر به تحمل ۴۰ سال حبس با طول مدت تعلیق ۵ ساله تغییر کرد. 

این شهروند ساکن سنندج در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و طی مراحل بازجوئی،َ بازپرسی و اتمام جلسه دادرسی در مرحله بدوی همزمان با اعلام اعتراض به حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب سنندج  در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

 برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد احضار افراد بصورت تلفنی و از طریق ارگانهای امنیتی در فرآیندی غیرقانونی صورت می گیرد این مورد ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانکوروش آغه ویسیاحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی از شهرونداناحضار و بازداشتاحضار و تفهیم اتهاماحضار تلفنیاحضاروبازجوییاحضاروبازجویی از شهرونداناحضاریهاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتحقوق نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: