•                  
پنج شنبه , ۰۳ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

جعفر عظیم زاده، زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۹، جعفر عظیم زاده، فعال کارگری و زندانی سیاسی پس از انتقال از سلول انفرادی به بند عمومی زندان رجائی شهر کرج به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر شنبه ۱۵تیر ماه ۱۳۹۹، جعفر عظیم زاده، فعال کارگری و زندانی سیاسی پس از انتقال از سلول انفرادی به  اندرزگاه ۴ سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. این زندانی سیاسی از حق ملاقات و سایر حقوق شهروندی یک زندانی محروم است. این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۹ مرداد ماه سالجاری در اعتراض به حبس وی در سلول انفرادی و نقض حقوق شهروندی اش اعتصاب غذا کرده بود. عظیم زاده, در حال تحمل حبس تعزیری ۶سال و ۱ ماه خود از بابت ۲ پرونده قضائی است. 

بک منبع نزدیک به خانواده جعفر عظیم زاده به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “عصر دیروز شنبه جعفر عظیم زاده همزمان با انتقال از سلول انفرادی به اندرزگاه ۴ سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد.”

در تاریخ ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی در دوازدهمین روز از اعتصاب غذای جعفر عظیم زاده به شرح وخامت وضعیت جسمی این فعال کارگری در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج پرداخته بود. 

این فعال کارگری, در تاریخ  ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به فریب وی و انتقال ناگهانی از زندان اوین به زندان رجائی شهر کرج, عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابله با بیماری کرونا و پنهانکاری مسئولان قضائی و سازمان زندانها از مبتلا شدن زندانیان به کووید ۱۹ و سرگردانی و خانواده اش, اعلام اعتصاب غذا کرد.

در تاریخ ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده از اندرزگاه ۸ زندان اوین به بهانه انتقال به بیمارستان طالقانی تهران برای درمان مشکلات قلب و گوارش از این زندان خارج اما نه تنها به مرکز درمانی منتقل نشد بلکه بدون اطلاع قبلی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و طی این مدت از حق ملاقات, درمان و تماس با خانواده اش علیرغم اینکه به ویروس کرونا مبتلا است محروم مانده بود. 

در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده و ۱۵ تن دیگر از زندانیان محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از انجام آزمایش کووید ۱۹ مشخص شد به این ویروس مرگ بار آلوده هستند. 

این فعال کارگری و زندانی سیاسی در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام ” تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق فعالیت رسانه ای در داخل زندان” به تحمل ۱ سال و ۱ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه دادرسی و تفهیم اتهام جعفر عظیم زاده, زندانی سیاسی و فعال کارگری محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از انتقال اجباری وی علیرغم اعلام انصراف این فعال کارگری از حضور در جلسه دادرسی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام ” تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق فعالیت رسانه ای در داخل زندان” برگزار شده بود. 

در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده, فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از حضور در جلسه دادرسی که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شده بود انصراف داد. پرونده این فعال کارگری جهت تشکیل جلسه دادرسی در تاریخ ۶ خرداد ماه سالجاری به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده بود. 

در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده, فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین در پرونده جدیدش با اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط  محمد نصیرپور, بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران تحت  بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

این فعال کارگری در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, از اندرزگاه ۸ زندان اوین برای حضور در جلسه بازپرسی در این پرونده به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران اعزام و توسط “محمد نصیرپور” بازپرس شعبه مذکور مورد بازپرسی قرار گرفته بود. 

در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸, محمدعلی جداری فروغی، وکیل دادگستری گفته بود: “جعفر عظیم زاده در شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به علت غیبت از مرخصی به ۳۰ ضربه شلاق و ۷ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود که پس از اعتراض، امروز در شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم شلاق لغو شده بود”. 

جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده بود. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شد. 

جعفر عظیم زاده با عنوان غیبت از مرخصی، توسط شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی از ارائه درخواست تجدیدنظر خواهی در خصوص این حکم خبر داده بود.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال کارگری جعفر عظیم زادهفعالان کارگری در ایرانمحاکمه جعفر عظیم زادهنقض حقو بشرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننسرکوب شهروندان در ایرانهمسر جعفر عظیم زادهاکرم رحیم پور همسر جعفر عظیم زادهاتحادیه آزاد کارگران ایران جعفر عظیم زادهاعتصاب غذای جعفر عظیم زادهبیماری جعفر عظیم زادهبازداشت جعفر عظیم زادهجلسه بازپرسی جعفر عظیم زادهجعفر عظیم زادهجعفر عظیم زاده فعال کارگریجعفر عظیم زاده زندانی سیاسیحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایارنحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندانی سیاسی جعفر عظیم زادهزندانیان زندان رجایی شهرزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانسلول انفرادیسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجایی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهرسلول انفرادی زندانیانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان کارگسرکوب فعالان کارگکریسرکوب فعالان کارگر یسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان کارگران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: