•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت فروزان یزدانی پور, دانشجوی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
567

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری فروزان یزدانی پور, دانشجوی رشته مطالعات فرهنگی و رسانه در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, ساعت ۱۰ شب شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, فروزان یزدانی پور، دانشجوی رشته مطالعات فرهنگی و رسانه در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل مسکونی پدری این شهروند پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

براساس این گزارش؛”پس از بازداشت فروزان یزدانی پور, علیرغم گذشت بیش از ۷۲ ساعت هنوز خبری از وی نیست و محل نگهداری یا دلایل و حتی از مصادیق حقوقی اتهامات وی در دست نیست. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافروزان یزدانی پورنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندی دانشجویاننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان در ایرانتفتیتش منزلحقوق شهروندی دانشجویان در ایراندانشگاه تهراندانشجو در ایراندانشجوی دانشگاه تهراندانشجوی رشته مطالعات فرهنگی و رسانهدانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایران 4سرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب جنبش‌های دانشجوئیسرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوب در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانسرکوبء دانشجویان در ایرانضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.