•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

نامه سرگشاده محمدصابر ملک رئیسی, زندانی سیاسی در تبعید و محبوس در زندان مرکزی اردبیل

0
652

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمدصابر ملک رئیسی, زندانی سیاسی محبوس در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل که در حال تحمل دوران محکومیت توام با تبعید خود است در نامه ای سرگشاده با ارائه توضیحات تکمیلی به شرح نامه ای که در فروردین ماه سالجاری منتشر کرده بود پرداخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمدصابر ملک رئیسی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل در نامه ای سرگشاده به شرح توضیحات بیشتری پیرامون نامه قبلی خود که در فروردین ماه سالجاری منتشر شد پرداخت. 

این زندانی سیاسی پیش از این و در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی, رئیس قوه قضائیه نسبت به محرومیت زندانیان سیاسی از حق مرخصی علیرغم شیوع ویروس کرونا اعتراض کرد. ملک رئیسی در توضیحاتی به شرح وضعیت خود در زندان مرکزی اردبیل پرداخته بود. محرومیت از حقوقی که بعنوان یک زندانی سیاسی از آنها محروم بوده در یازدهمین سال از حبس تعزیری ۱۵ ساله اش از جمله نکاتی بود که محمدصابر ملک رئیسی در آن نامه به آنها اشاره کرده بود. 

متن نامه سرگشاده محمدصابر ملک رئیسی جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید: 

 “نامه‌ای که اخیرا خطاب به رئیس قوه قضاییه منتشر نموده‌ام، متاسفانه به دلیل پرداختن به کلیات موضوع و همچنین مخاطب اینجانب که در آن نامه مقامی رسمی بود از توضیح جزئیات ماجرا خودداری نمودم که ظاهرا این نکته باعث رخ داد سوء تفاهماتی قرار گرفته که وظیفه خود می‌دانم برای تنویر افکار عمومی به نکاتی اشاره کوتاه نمایم؛ از آنجایی که قبلا انتشار جزئیات آن به مانند گزارشی از وقایع بند ۷ زندان مرکزی اردبیل صورت گرفته، نیازی به تکرار نمی‌بینم اما این چند جمله برای رفع سوءتفاهم ضروری است.

در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹,  روزی که با پرخاش، آن سخن کینه توزانه و دور از منطق و غیرحقوقی و فتوای قتل ما زندانیان سیاسی از طرف دادستان اردبیل صادر شد بلافاصله از طرف برادر مبارز، عباس لسانی مورد خطاب قرار گرفت.

چنانکه دادستان طباطبائی با لحن منطقی، تند و قاطع عباس لسانی مواجه شد که حامل جملاتی اعتراض‌آمیز و سوالات حقوقی پی در پی در رابطه با اظهارات غیرمسئولانه و کینه‌توزانه ایشان علیه زندانیان سیاسی بود، قافیه را باخت و با صورتی سرخ و سری افکنده که شاید ناشی از سرکوب شدن تکبر و غرور کاذب او در میان زندانیان و هیئت همراهش بود، به سرعت از بند خارج شد و طباطبایی، رئیس کل دادگستری نیز که در حال بازدید از بند دیگری بود به دلیل تشنج جو و صدای بلند و قاطع عباس لسانی در آستانه درب بند ۷ پدیدار شد که او نیز مورد خطاب برنده برادر مبارز، عباس لسانی قرار گرفت و به همان اعتراضات و سوالاتی که طباطبایی دادستان را از میدان به در کرده بود، مواجه شد و جالب اینکه طباطبائی نیز با چهره‌ای قرمز و ناراحت از عدم توانایی در پاسخگویی به سخنان  بر حق آقای لسانی از بیرون بند ۷ با همراهان خود آنجا را ترک کردند.

پس از این واقعه موجی از تبلیغات منفی علیه هم زنجیر معترض ما در داخل و بیرون زندان شکل گرفت، برای من قابل درک است که برخی برای سیاه نمایی دست به کار شده‌اند و شرافت و انسانیت را قی کرده‌اند. مشخص است که این نوع هجمه ها تلاشی است برای انحراف افکار عمومی از نوع نگرش اشخاصی چون دادستان طباطبائی به زندانیان سیاسی و همچنین موضوع بسیار مهم و خطیر جان زندانیان سیاسی و عقیدتی در این برهه حساس، بر همه ما لازم است با هوشیاری و حمایت از حق، هر چه بیشتر ناقضان حقوق بشر را به حاشیه برانیم.

محمد صابر ملک رئیسی/ اردیبهشت ۱۳۹۹/ زندان مرکزی اردبیل”

در توضیحات بیشتر پیرامون نویسنده این نامه لازم به ذکر است؛ این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۹ مردادماه ۱۳۹۸, در قسمت اول  پرونده هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. جلسه دادرسی بر پرونده مذکور در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شده بود.

در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۷، محمدصابر ملک رئیسی از بابت بخش اول همین پرونده توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست قاضی عباس فیض الهی، با شکایت رئیس زندان اردبیل یعقوب سرباز، از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” برابر با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده و شیر احمد شیرانی، نیز بر اساس این دادنامه از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

لازم به ذکر است محمد صابر ملک رئیسی، فرزند دادعلی و اهل چابهار استان سیستان و بلوچستان که در حال تحمل دوران محکومیت ۱۵سال حبس در تبعید خود است در تاریخ دوم مهر ماه ۱۳۸۸در سن ۱۵ سالگی بازداشت و پس از یک سال از بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به زندان زاهدان و پس از محاکمه به زندان اردبیل تبعید شده است.

نکته حائز اهمیت آن است که محمدصابر ملک رئیسی,  در زمان محاکمه اقاریر خود را تحت شکنجه و فشار دانسته بود با این حال با حکم سنگین ۱۵ سال حبس در تبعید روبه رو شده بود.

محمدصابر ملک رئیسی به عنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۵ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه‌هایش گفته به خاطر فعالیت‌های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است.

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: