•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

انتقال ۳ زندانی سیاسی به سلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیه

0
154

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, امید سعیدی, کیوان رشوزاده و کامران قاسمی, سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه با دست بند و پابند و بدون اطلاع قبلی به سلول انفرادی منتقل شدند. این زندانیان سیاسی از زمان انتقال از حق هرگونه تماس تلفنی و ملاقات با خانواده شان محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, مسئولان زندان مرکزی ارومیه کیوان رشوزاده, کامران قاسمی و امید سعیدی, سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در این زندان بدون اطلاع قبلی به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

یک منبع نزدیک به این زندانیان سیاسی ضمن اعلام این خبر گفت: “اواسط فروردین‌ماه این ۳ زندانی سیاسی که در بند جوانان به سر می‌بردند در اعتراض به عدم انتقال خود به بند زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کردند که پس از یک هفته در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه به بهانه انتقال به بند زندانیان سیاسی، این زندانیان به قرنطینه منتقل شدند”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “در تاریخ ۲۸ فروردین‌ماه سالجاری به دستور رئیس زندان این بار هر ۳ زندانی سیاسی با دست بند و پابند از بند عمومی قرنطینه به سلول انفرادی این بند منتقل شدند”. 

پیش از این در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, کامران قاسمی, امید سعیدی و کیوان رشوزاده, به همراه ۴ تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم اعتصاب غذا کرده بودند. نهایتاً در تاریخ  ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از بازگرداندن این زندانیان سیاسی به بند عمومی زندان مرکزی ارومیه به اعتصاب غذای خود پایان دادند. 

کامران قاسمی، کیوان رشوزاده و امید سعیدی، سه شهروند اهل ارومیه حدود ۷ ماه پیش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بودند. این شهروندان پس از چند هفته بازجویی به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند.

کامران قاسمی، امید سعیدی, در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, با صدور حکمی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام” هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

لازم به ذکر است که اعمال فشار بر زندانیان از قرار دادن زندانیان با عقاید متضاد در یک بند بسته مسبوق به سابقه است. این اتفاق پیشتر در زندان رجایی‌ شهر و با قرار دادن زندانیان سنی مذهب در مجاورت بند زندانیان سیاسی این زندان اتفاق افتاده بود و در نهایت به تنش و درگیری منجر شد. 

با استناد به  بند ۲ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی « مصوب مجمع عمومی سازمان ملل » که در تاریخ ۱۳۵۴/۲/۱۷ به تصویب مجلس کشورمان نیز رسیده است، متهمان باید جدا از محکومان نگهداری شوند و ماده ۵۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ نیز نگهداری محکومان و متهمان در یک مکان را ممنوع کرده است. چه این که متهم کسانی است که هنوز مورد محاکمه قرار نگرفته است و این امکان وجود دارد که پس از برگزاری دادگاه تبرئه شوند. با وجود این تاکیدهای قانونگذار، اصل تفکیک جرایم در زندان های ایران به طور کامل اعمال نمی شود.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: