•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

نامه سرگشاده زندانیان جرائم مالی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

0
292

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, زندانیان متهم به جرائم مالی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود هستند این افراد جز کسبه خورده پایی بودند که با توجه به مشکلات اقتصادی و سوء مدیریت حاکم بر کشور چیزی جز ورشکستگی و ناتوانانی آنها از پرداخت بدهی هایی که در جریان داد و سند کسب و کارشان داشتند نصیب آنها نشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, زندانیان متهم به جرائم مالی که  نوسان قیمتها و مشکلات اقتصادی جاری در بازار منجر به ورشکستگی مالی این افراد شد و یا برخی دیگر از این افراد بدلیل عدم توانائی در پرداخت مهریه در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ در وضعیتی بلاتکلیف و محروم از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول حقوق بشر محبوس هستند علیرغم تائید در خواست اعسار آنها از سوی قضات دادگاه در حبس بسر می برند. 

تداوم حبس این افراد باعث بروز مشکلات خانوادگی عدیده ای برای آنها شده که از جمله آنها می توان به افزایش طلاق همسران این افراد و بی سرپرستی فرزندان آنها را در این بین مدنظر قرار داد. این افراد جزء کسبه خورده پایی بودند که در اثر عدم برخورداری از پشتوانه اقتصادی قوی در وضعیت بحران بارز اقتصادی در ایران ورشکست شده و یا در اثر عدم اشتغال به مشاغلی با حقوق مکفی همسرانشان از آنها جدا شدند و این افراد به دلیل عدم توانائی در پرداخت مهریه محبوس شدند. 

لذا این زندانیان با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولان قوه قضائیه خواستار توجه به وضعیت آنها چاره اندیشی برای برون رفت آنها از وضع کنونی شدند. 

متن نامه سرگشاده این زندانیان جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید: 

“با درود و احترام 

ما زندانیان مالی از مسئولان قوه قضائیه می خواهیم در رابطه با زندانیانی که واجد شرایط ماده می باشد و به علت ناتوانی از پرداخت رد مال سالها در زندان ماندند و ناتوانی آنها از پرداخت بدهی و حتی معسر بودن آنها برای قضات دادگستری اثبات شده است توجه بیشتری صورت بگیرد. ما بدهکار و خلافکار نبودیم بلکه کسبه و تجاری بودیم که زندگی ما در اثر عدم توازن در اقتصاد ایران به کلی نابود شد و در کسب و کار ما اخلال زیادی ایجاد شد و به این دلیل که پشتوانه ای نداشتیم و به جایی وصل نبودیم در تجارت و کسب و کار شکست خوردیم. این بدهی است که در زندان بودن ما اولاً باعث آسیبهای جبران ناپذیر به خانواده های ما شده  و همچنین هر چه ما در زندان بمانیم شانس پس دادن بدهی ما کمتر می شود و هیچ چیزی برای اجتماع نداریم. لذا خواهشمندیم معسر بودن ما پذیرفته شود تا فرصتی برای کار کردن و بازسازی زندگی خود را داشته باشیم.  با در نظر گرفتن تأخیر و تجمیع که شامل زندانیان مالی می شود و با تدبیر می توان به سرپرستان خانواده های زیادی فرصت داد که باز کنار خانواده خود باشند. لازم به یادآوری است که این روزها در هیچ کشور پیشرفته ای زندانی مالی داخل زندان نمی ماند و افراد می توانند با دستبندهای الکتریکی و سایر تمحیدات دیگر میتوان جلوی محبوس شدن انسانهای دیگر را گرفت.  

زندانیان جرائم مالی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ” 

لازم به ذکر است جرائم مالی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما بوجود آمدن اکثر این جرائم در اثر سوء مدیریت مسئولان و ضعف نظام اقتصادی ایران بود که منجر به ورشکستگی و از هم پاشیدگی کسب و کار و خانواده بسیاری از افراد در ایران شد. 

همچنین هر انسانی با هر نوع اتهام به محق به برخورداری از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: