•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

بچه شیر سفید باغ وحش شهرستان هویزه در اثر عدم رسیدگی تلف شد

0
1281

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳۰خرداد ماه ۱۳۹۹, بچه شیر سفید تازه متولد شده در باغ وحش شهرستان هویزه از توابع استان خوزستان بر اثر عدم رسیدگی تغذیه ای تلف شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز پنجشنبه ۲۹خرداد ماه ۱۳۹۹, بچه شیر تازه متولد شده در باغ وحش شهرستان هویزه بر اثر بی توجهی در نوع نگهداری و رسیدگی تغذیه ای جان باخت. 

براساس اعلام روابط عمومی شهرداری هویزه: ” این بچه شیر سفید حدود ۲۵ روز پیش متولد شده بود و به علت ضعف در تغذیه دچار بیماری شد و تلف شد”. 

ادعا شده برای احیا و نگهداری این بچه شیر سفید که از گونه کم یابی است تلاشهای بسیار شد. 

شیر سفید یک گربه نادر از منطقه تیمباواتی, در آفریقای جنوبی زیست می کند و رنگ آن به سفید تغییر پیدا کرده است.

این گونه حیوان یک زیرگونه جدا نیستند و باور بر این است که برای قرن‌ها بومی منطقه تیمباواتی در آفریقای جنوبی هستند. با این وجود اولین و قدیمی‌ترین مشاهده ثبت شده به سال ۱۹۳۸ برمی‌گردد. تا قبل از سال ۲۰۰۹ میلادی و آزادسازی اولین قبیله شیر‌های سفید به حیات‌وحش، باور بر این بود که آنها نمی‌توانند در حیات‌وحش زندگی کنند. به این دلیل است که هنوز اکثریت شیر‌های سفید در باغ وحش‌ها هستند.

عدم رسیدگی و آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: