•                  
یک شنبه , ۰۵ بهمن , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 24

لیزا تبیانیان شهروند بهائی برای تحمل حبسی که پیشتر حکم تبرئه دریافت کرده بود راهی زندان شد

0
118

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, لیزا تبیانیان, شهروند بهائی ساکن کرج که طی روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده برای تحمل حبس تعزیری راهی زندان شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۹, , لیزا تبیانیان, شهروند بهائی ساکن کرج که پیشتر توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شده بود برای تحمل حبس تعزیری در پرونده ای که پیشتر حکم تبرئه وی توسط دادگاه تجدیدنظر صادر کرده بود راهی زندان کچوئی کرج شد. 

براساس این گزارش, لیزا تبیانیان, پس از بازداشت در تاریخ ۲۵ مرداد ماه سالجاری و انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی در حالی که خانواده وی هم از دلیل بازداشت این شهروند بهائی بی خبر بودند در نهایت روز یکشنبه ۲۶مرداد ماه به آنها اطلاع شده که حکم صادره تبرئه از سوی شعبه ۱۲دادگاه تجدیدنظر استان البرز در تاریخ دی ماه ۱۳۹۷, با شکایت مدعی العموم به شعبه دیوان عالی کشور ارجاع و این حکم به استناد اینکه خلاف شرع اعلام شده نقض و حکم صادره از سوی دادگاه بدوی که تحمل حبس تعزیری ۷ ماه حبس تعزیری است بر علیه این شهروند بهائی اجرائی و خانم تبیانیان در حال حاضر در بند زنان زندان کچوئی کرج بسر می برد. 

در تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, لیزا تبیانیان, شهروند بهائی ساکن کرج بدون ارائه حکم قضائی و ذکر دلیل توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و در آن زمان خانواده وی دلیل این بازداشت اعلام نشده بود. 

لیزا تبیانیان,در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۵ توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت و در تاریخ ۶ فروردین ماه ۱۳۹۶ پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی پرونده این شهروند بهائی به شعبه ۴ دادگاه انقلاب کرج با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” ارجاع و پس از تشکیل جلسه دادرسی لیزا تبیانیان با اتهام مذکور به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به شعبه ۱۲دادگاه تجدیدنظر استان البرز به ریاست علی بدری در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷ بررسی و این شهروند بهائی از اتهام مذکور تبرئه شده بود. 

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هالیزا تیبیانیانلیزا تیبیانیان بازداشتلیزا تبیانیانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت جامعه بهائی از حقوق شهروندیمدیران جامعه بهائی ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانپیروان آیین بهاییپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آیین بهائی در ایرانپیروان بهاییپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیپیروان بهائیان در ایرانپیروان بهائیت در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناتهامان شهروندان بهایی در ایراناتهاماتاتهامات شهروندان بهائی در ایراناتهامات شهروندان در ایراناجرای حکم حبیاجرای حکم حبس تعزیریبازداشت لیزا تیبیانیانبازداشت لیزا تبیانیان شهروند بهاییتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانتحصیل شهروندان بهایی در ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایارنجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی اسرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانحقوق شهروندی جامعه بهائی در ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانسرکوب گسترده شهروندان بهائیسرکوب پیروان آیین بهاییسرکوب پیروان آیین بهائیسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب اقلیت بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهایی در ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایارنسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائی دریرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در کرجشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در کرجشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی در شهریارضبط لوازم شهروندان بهایی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: