•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

محکومیت روزبه مشکین خط, روزنامه نگار به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری

0
1475

حقوق بشر در ایران – “روزبه مشکین خط”, فعال سیاسی و روزنامه نگار, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهامات امنیتی به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, “روزبه مشکین خط”, فعال سیاسی و روزنامه نگار و سردبیر وبسایت مسدود شده مخبر نیوز, طی حکم صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, از بابت اتهامات: “اجتماع و تبانی”, “اقدام علیه امنیت ملی”, “نشر اکاذیب”, “تشویش اذهان عمومی” و “تشکیل و راه اندازی گروه و دسته به قصد براندازی نظام” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال رسانه ای پیش از این توسط دادگاه بدوی از بابت اتهامات مذکور به تحمل ۲۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

براساس این گزارش, با توجه به حکم صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, “روزبه مشکین خط”, فعال سیاسی و روزنامه نگار از بابت اتهامات؛ “تشکیل و راه‌اندازی گروه و دسته” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، “اجتماع و تبانی” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، “اقدام علیه امنیت ملی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری، “نشر اکاذیب به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و  از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی نیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری  و در مجموع به ۲۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. با لحاظ شدن ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی “تشکیل و راه اندازی گروه و دسته” بعنوان مجازات لازم الاجرا برای این فعال رسانه ای لحاظ و وی باید به مدت ۱۱ سال با احتصاب ایام بازداشتی را در زندان سپری کند.  

دلیل انتساب اتهام؛ “تشکیل و راه اندازی گروه و دسته” براین فعال رسانه ای، به جهت راه اندازی یک حزب به نام “حزب ایران سرافراز” می باشد . اما با توجه به مستندات ارائه شده توسط روزبه مشکین خط این حزب پیش از این توسط وزارت کشور در ایران تائید شده بود!

لازم به ذکر است, روزبه مشکین خط, در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷, پس از احضار به دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات به جهت بازجوئی منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی آغاز روند دادرسی روزبه مشکین خط از بند ۲۰۹ به بند ۴ زندان اوین منتقل شد. پس از ارجاع پرونده به دادگاه توسط شعبه ۲۸ دادگاه نقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, در مجموع به تحمل ۲۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از اعتراض وی به حکم صادره پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.