•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

تفهیم اتهام ۳ فعال مدنی بازداشت شده در جریان محاکمه بازداشت شدگان هفت تپه

0
1070

حقوق بشر در ایران – “رهام یگانه”, “هیراد پیربداقی” و “فرید لطف آبادی” که روز جاری و در جریان برگزاری اولین جلسه رسیدگی به اتهامات ۷ تن از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه به همراه خانوادههای بازداشت شدگان در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران حاضر شده بودند و سپس توسط ماموران لباس شخصی بازداشت و بهخ بازداشتگاه منتقل شده بودند پس از انتقال به دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » و تفهیم اتهام به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در میدان آرژانتین در تهران منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, “رهام یگانه”, “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” فعال کارگری, که در جریان برگزاری جلسه محاکمه اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, علی نجاتی, امیرحسین محمدی فر, ساناز اللهیاری, عسل محمدی و امیر امیرقلی, هفت تن از فعالان کارگری و رسانه ای از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه پس از حضور در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده بودند پس از انتقال به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » و تفهیم اتهام از بابت “اخلال در نظم عمومی” مجددا به بازداشتگاه پلیس امنیت در میدان آرژانتین تهران بازگردادنده شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛  ساعاتی پیش “رهام یگانه”, “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” فعال کارگری که روز جاری در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب بخاطر برگزاری جلسه دادرسی اسماعیل بخشی, سپیده قلیان و سایر متهمان هفت تپه حاضر شده بودند پس از بازداشت توسط نیورهای لباس شخصی به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران منتقل شدند و پس از انتقال به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای امنیت تهران از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” تفهیم اتهام شدند و در ساعات ۷ عصر مجددا به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در میدان آرژانتین در تهران منتقل شدند و برای فردا یکشنبه ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, مجددا به دادسرای امنیت اعزام خواهند شد. 

لازم به ذکر است, روز جاری, “رهام یگانه”, “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” فعال کارگری, در جریان برگزاری جلسه محاکمه اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, علی نجاتی, امیرحسین محمدی فر, ساناز اللهیاری, عسل محمدی و امیر امیرقلی, هفت تن از فعالان کارگری و رسانه ای از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه پس از حضور در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.