•                  
شنبه , ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, ژوئن 6

محکومیت پوریا عالمی, روزنامه نگار به تحمل حبس تعزیری و ممنوع الخروجی

0
473

حقوق بشر در ایران – شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, با صدور حکمی, “پوریا عالمی”, روزنامه نگار و طنزپرداز شاغل در روزنامه شرق را به تحمل حبس تعزیری و شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, طی روزهای گذشته, “پوریا عالمی”, روزنامه نگار و طنزپرداز شاغل در روزنامه شرق, که از بابت فعالیتهای رسانه ای با اتهام “تبلیغ علیه نظام” و چند اتهام دیگر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شده بود با ارجاع پر.نده اش به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شد. 

“کاوه رضوانی راد”, وکیل مدافع “پوریا عالمی” با اعلام این خبر گفت: موکلم در سال ۱۳۹۱, بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و کمیل پرونده با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود و پرونده وی در حال رسیدگی بود که اخیرا حکم قطعی او صادر شده است.

“رضوانی راد” همچنین گفت: مجموعه‌ای از اتهامات علیه موکلم مطرح شده بود که این روزنامه نگار از عمده اتهامات تبرئه شده است. اما حکم در خصوص اتهام “تبلیغ علیه نظام” صادر شد. این روزنامه نگار, در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به تحمل۵ سال حبس تعلیقی و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شده بود که با ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر و بررسی توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم ۵ سال حبس تعلیقی او را تبدیل به ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی کرد. 

“رضوانی راد” با بیان اینکه پرونده به اجرای احکام ارجاع و قطعی شده است، افزود: البته ما درخواست اعاده دادرسی کرده و موارد اعتراضی را بیان کردیم و امیدواریم دیوان عالی در اعاده دادرسی موارد اعتراضی ما را بپذیرد و حکم را نقض کند.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که بازداشت گسترده این فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

لازم یه ذکر است, زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مساله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: