•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

دادگاه مطبوعات خبرگزاری ایلنا و هفته نامه کهن را مجرم شناخت

0
381

حقوق بشر در ایران – دادگاه مطبوعات, با صدور حکمی مدیر خبرگزاری ایلنا و فرد مصاحبه شونده که با این خبرگزاری مصاحبه کرده بود و همچنین مدیر مسئول هفته نامه کهن را از بابت اتهام سیاسی مجرم شناخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, “مومنی راد سخنگوی هیات منصفه دادگاه مطبوعات گفت, دادگاه مطبوعات استان تهران ۲ پرونده مدیران مسئول خبرگزاری ایلنا و مصاحبه شونده با این خبرگزاری را از بابت اتهامات “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” مجرم شناخت. 

همچنین در پرونده هفته نامه کهن, دادگاه مطبوعات این هفته نامه را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مجرم شناخته شد. 

سخنگوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات همچنین از بررسی ۲ پرونده فوق توسط شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ استان تهران به ریاست قاضی “محمدی کشکولی” خبر داد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: