•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

پگاه آهنگرانی, بازیگر سینما ممنوع الخروج شد

0
848

حقوق بشر در ایران – “پگاه آهنگرانی”, بازیگر سینما و تئاتر که با جهت شرکت در جشنواره “باتومی” بعنوان داور عازم کشور گرجستان بود توسط مراجع قضائی ممنوع الخروج شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, طی روزهای اخیر, “پگاه آهنگرانی”, بازیگر سینما و تئاتر که با عنوان داور جهت در شرکت در جشنواره فیلم “باتومی” عازم کشور گرجستان بود متوجه شد که ممنوع الخروج شده است. 

براساس این گزارش,این بازیگر سینما و تئاتر با تائید این خبر گفت؛ صدور حکم ممنوع الخروجی برای وی از بابت پرونده ای است که از سال ۱۳۸۸ برای وی گشوده شد. 

پگاه آهنگرانی در ادامه گفت؛ در پرونده فوق توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودم  و به نظر می‌رسد با تغییرات اخیر در قوه قضاییه اکنون حکم فوق در پروسه اجرا قرار گرفته است.

حکم صادره برای پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۹۲ و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” صادر شده است و با توجه به ابلاغ قانون جدید که توسط ابراهیم رئیسی ابلاغ شده احتمال اجرای حکم حبس این بازیگر سینما و تئاتر دور از ذهن نیست. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرنیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: