•                  
چهارشنبه , ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژوئن 16

گزارشی از وضعیت ماشالله پسرکهن, زندانی یهودی محبوس در زندان تهران بزرگ

0
417

حقوق بشر در ایران  – امروز دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹, ماشالله پسرکهن, شهروند یهودی محبوس در اتاق ۱۵ سالن ۲ اندرزگاه ۴ تیپ ۵ زندان تهران بزرگ در پی آسیب شدید از ناحیه مچ پا و همچنین کم سوئی چشم از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, ماشالله پسرکهن, متولد ۲۶ تیرماه ۱۳۳۹, دارای ۲ فرزند و شهروند یهودی محبوس در اتاق ۱۵ سالن ۲ اندرزگاه ۴ تیپ ۵ زندان تهران بزرگ که در پی پیچ خوردگی از ناحیه مچ پا به شدت آسیب دیده از اعزام به مرکز درمانی تخصصی محروم مانده است. این شهروند یهودی, از کم سوئی چشم نیز رنج میبرد و از اعزام به مرکز درمانی محروم شده است. در زمانی که این زندانی عقیدتی به مرخصی اعزام شده بود پس از بازگشت به زندان کتابهای مذهبی وی توسط نگهبانی زندان ضبط شد. این زندانی عقیدتی در حالی محکومیت حبس تعزیری ۳ ساله خود را سپری می کند که اعضای خانواده وی در کشور اسرائیل زندگی می کنند و از حق هرگونه تماس تلفنی با خانواده خود نیز محروم است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده ماشالله پسرکهن در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “چند روز پیش پای ماشالله پسرکهن در یک گودال گیر کرده و به شدت آسیب دید و طی این مدت فقط ۱ بار به بیمارستان فیروزآبادی تهران اعزام و بدون عکسبرداری و عدم معاینه توسط متخصص ارتوپد پس از باند پیچی مجدداً به زندان برگردانده شد. همچنین کاهش دید چشم مشکل دیگر ماشالله پسرکهن است که از قبل نیز این  بیماری حادتر بیشتر شده و از سوی دیگر این شهروند یهودی از حق اعزام به بیمارستان برای درمان دندانهای خود محروم است”. 

این منبع مطلع همچنین افزود: “بعد از مرخصی که در زمان شیوع ویروس کرونا به زندانیان داده شد و ماشالله پسرکهن به مرخصی اعزام شده بود پس از بازگشت به زندان و اتمام مرخصی کتابهای مذهبی وی که مرتبط با دیانت وی « یهودیت » بود در زمان ورود وی به اتاق نگهبانی زندان توسط ماموران ضبط شد”. 

در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, ماشالله پسرکهن, به مرخصی ۴۵ روزه اعزام شده بود و پس از اتمام دوران مرخصی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, برای تحمل ادامه حبس به زندان تهران بزرگ بازگشت. 

لازم به ذکر است, این شهروند یهودی و زندانی عقیدتی از زمان بازداشت از حق تماس تلفنی با خانواده اش که در کشور اسرائیل زندگی می کنند محروم بوده و با محدودیتهای دیگری از قبیل عدم اعزام به بیمارستان جهت درمان ضعف اعصاب, بیماری گوارشی, چشم و همچنین خرابی دندانهایش که منجر به بروز درد در وی شده مواجه بوده است. 

بازداشت این شهروند یهودی” جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۳ ساله اش در حالی صورت گرفته بود که وی از سوی واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران یا دادگاه انقلاب احضاریه ای جهت مراجعه برای اجرای حکم حبس خود دریافت نکرده بود. 

“ماشالله پسرکهن”, پس از محکومیت به تحمل ۳ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “ورود به کشور اسرائیل” توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” محکوم شد. این حکم  پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر” عینا شد. 

این شهروند یهودی, در تاریخ ۵ مهرماه ۱۳۹۶, پس از دیدار با خانواده خود در کشور اسرائیل و بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام “ورود به کشور اسرائیل” بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شده بود.

سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.  

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هاماشالله پسر کهنماشالله پسرکهنماشالله پسرکهن زندانی عقیدتیماشالله پسرکهن زندانی عقیدتی یهودیماشاله پسرکهنماشاالله پسرکهنماشاالله پسرکهن زندانی یهودیمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهایینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننامه ماشالله پسرکهنپیروان یهودیت در ایرانپیروان آئین یهود در ایرانپیروان دین یهود در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپسرکهناقلیت یهودی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانتیپ 5 زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگجامعه یهودیان ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانزندانی عقیدتی ماشالله پسر کهنزندانیان یهودی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیت یهودی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان یهودی در ایرانشهروندان یهودیشهروندان یهودی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: