•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

ماشالله پسرکهن, زندانی عقیدتی پس از اتمام دوران مرخصی به زندان تهران بزرگ بازگشت

0
394

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ماشالله پسرکهن, زندانی عقیدتی پس از اتمام دوران مرخصی به زندان تهران بزرگ بازگشت. این شهروند یهودی از تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸ در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, ماشالله پسرکهن, شهروند یهودی و زندانی عقیدتی محبوس در تیپ ۵ سالن ۴ سلول ۲ زندان تهران بزرگ پس از اتمام دوران مرخصی و مخالفت مسئولان قضائی با تمدید مرخصی جهت تحمل ادامه حبس به زندان تهران بزرگ بازگشت. ماشالله پسرکهن در حالی به مرخصی اعزام شده بود که طی این مدت با توجه به اینکه همسر و فرزندانش در کشور اسرائیل زندگی می کنند موفق به تماس با آنها نشده بود. 

بنقل از یک منبع نزدیک به ماشالله پسرکهن در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: ” این زندانی عقیدتی اوایل هفته گذشته طی تماس تلفنی که از طرف دادستانی تهران دریافت کرده بود مطلع شد که با تمدید مرخصی وی مخالفت شده و به وی اعلام شده بود که باید چهارشنبه خود را به زندان تهران بزرگ معرفی کند”. 

ماشالله پسرکهن, متولد ۲۶ تیرماه ۱۳۳۹, دارای ۲ فرزند و شهروند یهودی محبوس در تیپ ۵ سالن ۴ سلول ۲ زندان تهران بزرگ, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ ساله خود از بابت اتهام “ورود به کشور اسرائیل” می باشد در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, به مرخصی ۴۵ روزه اعزام شده بود. 

در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, به همراه جمعی دیگر از زندانیان سیاسی از اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین به تیپ ۵ سالن ۴ سالن ۲ منتقل شد. 

لازم به ذکر است, این شهروند یهودی و زندانی عقیدتی از زمان بازداشت از حق تماس تلفنی با خانواده اش که در کشور اسرائیل زندگی می کنند محروم بوده و با محدودیتهای دیگری از قبیل عدم اعزام به بیمارستان جهت درمان ضعف اعصاب, بیماری گوارشی, چشم و همچنین خرابی دندانهایش که منجر به بروز درد در وی شده مواجه بوده است. 

بازداشت این شهروند یهودی” جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۳ ساله اش در حالی صورت گرفته بود که وی از سوی واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران یا دادگاه انقلاب احضاریه ای جهت مراجعه برای اجرای حکم حبس خود دریافت نکرده بود. 

“ماشالله پسرکهن”, پس از محکومیت به تحمل ۳ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “ورود به کشور اسرائیل” توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” و پس از ارجاع این حکم به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر” حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر هم رسید.

این شهروند یهودی, در تاریخ ۵ مهرماه ۱۳۹۶, پس از دیدار با خانواده خود در کشور اسرائیل و پس از بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام “ورود به کشور اسرائیل”  بازداشت و پس از گذشت روز و طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود.

سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.  

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: