•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

معرفی نفر جایگزین مهدی حاجتی در شورای شهر شیراز

0
1044

حقوق بشر در ایران – روز جاری, جایگزین “مهدی حاجتی”, عضور شورای شهر شیراز, که در حمایت از شهروندان بهائی بازداشت و از بابت اتهامات امنیتی تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد توسط فرمانداری شیراز معرفی شد. بازداشت و پرونده سازی برای “مهدی حاجتی”, در مهرماه سال گذشته و بدنبال انتشار توئیتی در حمایت وی از شهروندان بهائی بازداشت شده در شیراز بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز دوشنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸,”محمدرضا امیری”, فرمانداری شیراز, از معرفی “محمد تقی تذوری”, بعنوان نفر جایگزین برای “مهدی حاجتی”«عضو شورای شهر شیراز که از بابت اتهامات امنیتی به دلیل دفاع از حقوق شهروندی بهائیان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد» خبر داد. مهدی حاجتی از تاریخ ۱۲ خردادماه سالجاری به جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود بازداشت و به زندان عادل آباد در این شهرستان منتقل شد. 

“محمدرضا امیری”, فرماندار شیراز شامگاه یکشنبه در نشست خبری با اشاره به صدور حکم زندان برای “مهدی حاجتی” سیزدهمین عضو شورای شهر شیراز که در انتخابات پنجمین دوره شوراها راهی این نهاد شده بود افزود: معرفی جایگزین برای اعضای شورای شهر فرآیندی قانونی دارد و اگر به هر دلیلی یکی از اعضا حداکثر دو ماه در جلسات شرکت نکرده و غیبت داشته باشد، شورا موظف است که این مورد را به فرمانداری اعلام کند.

وی ادامه داد: فرمانداری نیز باید از اعضای علی البدل برای جایگزینی دعوت کند اما این کار در پی غیبت بیش از ۲ ماه حاجتی در جلسات این شورا از سوی این نهاد به فرمانداری اعلام نشده بود. اعلام غیبت برای مهدی حاجتی در حالی صورت گرفت که این عضو شورای شهر در پی پرونده سازی از سوی نهادهای امنیتی و قوه قضائیه به تحمل حبس محکوم شد.

فرماندار شیراز افزود: در پی عدم اطلاع شورای شهر شیراز به فرمانداری این شهرستان نسبت به غیبت بیش از ۲ ماه “مهدی حاجتی”،فرمانداری شیراز نامه‌ای در این زمینه به شورای این شهر ارسال کرد و شورای شهر شیراز نیز پاسخ این نامه را به فرمانداری ارجاع داد که غیبت حاجتی بیش از ۲ ماه به طول انجامیده است.

امیری اضافه کرد: در پی اعلام شورای شهر شیراز فرمانداری این شهرستان از دومین عضو علی البدل این شورا برای جایگزینی دعوت کرد که این شخص از حضور در شورا انصراف داد و دوباره از نفر سوم که “محمدتقی تذروی” است دعوت شد که وی پذیرفت و این شخص برای جایگزینی به شورای شهر شیراز معرفی شد که باید در اولین جلسه آینده این شورا معارفه و رسما جایگزین حاجتی شود.

لازم به ذکر است, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و از اعضای شورای شهر شیراز, در تاریخ ۱۲ خردادماه ۱۳۹۸, به دنبال یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود بازداشت و به زندان شیراز منتقل شد. 

پرونده سازی برای مهدی حاجتی و صدور حکم حبس برای این فعال سیاسی توسط مراجع قضائی به دنبال انتشار توئیتی بوده که وی در مهر ماه ۱۳۹۷ و  در حمایت از ۲ تن از شهروندان بهائی بازداشت شده در  شیراز منتشر کرده بود که در پی آن در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۷ به حکم دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شده بود. 

مهدی حاجتی پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی در تاریخ ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ با قید وثیقه به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده بود.

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب شهروندان  و  بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل تاکید شده است. 

لازم به ذکر است مهدی حاجتی در حالی با اتهامات امنیتی بازداشت و محکوم به حبس شد که صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه جمهوری اسلامی, در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی با مسئولان قضائی  گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده مهدی حاجتی  نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.