سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

بازداشت مهدی حاجتی, فعال سیاسی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی

0
1009

ساعاتی پیش, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و از اعضای شورای شهر شیراز, در پی یورش نیروهای امنیتی این شهر به منزل شخصی وی جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و از اعضای شورای شهر شیراز به دنبال یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود بازداشت و به زندان شیراز منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعاتی پیش به دنبال مراجعه ماموران امنیتی به منزل شخصی مهدی حاجتی, فعال سیاسی و از اعضای شورای شهر شیراز, وی را جهت اجرای حکم حبس, بازداشت و به زندان این شهر منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ بازداشت مهدی حاجتی در حالی صورت گرفته که وی روز شنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۸, پیامکی مبنی محکومیت به ۱ سال حبس تعزیری را دریافت کرده بود و امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه, دقیقا یک روز پس از دریافت پام کوتاه مبنی بر محکومیت به حبس مهدی حاجتی جهت سپری کردن دوران محکومیت ۱ سال حبس تعزیری بازداشت و به زندان شیراز منتقل شده است. 

لازم به ذکر است, پرونده سازی برای مهدی حاجتی و صدور حکم حبس برای این فعال سیاسی توسط مراجع قضائی به دنبال انتشار توئیتی بوده که وی در مهر ماه ۱۳۹۷ و  در حمایت از ۲ تن از شهروندان بهائی بازداشت شده در  شیراز منتشر کرده بود که در پی آن در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۷ به حکم دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شده بود. 

مهدی حاجتی پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی در تاریخ ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ با قید وثیقه به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده بود.

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب شهروندان  و  بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل تاکید شده است. 

لازم به ذکر است مهدی حاجتی در حالی با اتهامات امنیتی بازداشت و محکوم به حبس شده است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی با مسئولان قضائی  گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده مهدی حاجتی  نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.