•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

محرومیت نرگس محمدی, زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی

0
1120

نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که چندی پیش در پی انجام عمل جراحی هیسترکتومی «خارج کردن رحم» و با توجه به عدم تکمیل دوره درمان, بدون در نظر گرفتن سلامت جسمانی وی سریعا به زندان اوین منتقل شده بود به دلیل محرومیت وی از دسترسی به داروهای آنتیبوتیک دچار عفونت در ناحیه جراحی در بدن خود شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸, نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر, محبوس در بند زنان زندان اوین در پی محرومیت وی از دسترسی به داروهای آنتیبوتیک جهت تکمیل دوره درمان با عفونت در ناحیه جراحی شده از بدن خود مواجه شده است. این فعال حقوق بشر در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه سالجاری جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی« خارج کردن رحم» تحت الحفظ نیروهای امنیتی از زندان اوین به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود. 

براساس این گزارش, روز گذشته تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی با انتشار یادداشتی در صفحه توئیتر خود از وخامت وضع جسمی همسرش, نرگس محمدی و عدم دستری وی به داروهای آنتیبیوتیک در زندان پس از عمل جراحی اطلاع داده است. 

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی با اعلام این خبر در صفحه توییتر خود نوشت: “نرگس محمدی دچار عفونت بعد از عمل شده تا کنون داروی آنتی بیوتیک به وی داده نشد است چرا؟ نرگس محمدی به تشخیص درخواست پزشکان برای مداوای به یک ماه مرخصی نیاز داشت که به زندان باز گردانده شد”. 

نرگس محمدی, در تاریخ ۵ خرداد ماه ۱۳۹۷ پس از انجام عمل جراحی بدون تکمیل دوره درمان به زندان اوین بازگردانده شد. انتقال وی به زندان در حالی انجام شد که به گفته پزشکان، وی به مراقبت پس از جراحی نیاز داشته و روند مداوای وی تحت نظر پزشک متخصص بیمارستان به اتمام نرسیده بود. 

 این فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در بند در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی (خارج کردن رحم)، تحت‌الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است, نرگس محمدی, از زمان بازداشت فقط یک بار ,و فقط به مدت ۳ روز یه مرخصی اعزام شده است و پس از آن علیرغم درخواست خانواده وی مبنی بر استفاده این فعال حقوق بشر از مرخصی با توجه به ممانعت ارگانهای قضائی و امنیتی از حق مرخصی محروم مانده است. 

نرگس محمدی که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای ” اجتماع و تبانی علیه نظام” یک سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود.

بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با در نظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند. به گفته بهزادی راد، نرگس محمدی بیش از ۷ سال محکومیت خود را گذرانده و مشمول آزادی مشروط است.

نرگس محمدی در تاریخ ۲۲ دیماه ۱۳۹۷ به همراه نازنین زاغری در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی به مدت سه روزه دست به اعتصاب غذا زده و با وعده مساعد مسئولان زندان در تاریخ ۲۴ دیماه به اعتصاب خود پایان دادند. با این حال مسئولان زندان به وعده خود عمل نکرده و مجدداً از اعزام او به بیمارستان جلوگیری کردند. در حال حاضر درخواست مرخصی استعلاجی نرگس محمدی در انتظار تایید دادستان تهران است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.