•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

مرگ پرابهام مهرداد بابرشمسی, زندانی محکوم به اعدام در سلول انفرادی زندان بیرجند

0
1685

مهرداد بابرشمسی, زندانی متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر, محبوس در زندان مرکزی بیرجند که هفته گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود,  بدون دلایل مشخص و در ابهام کامل پیش از اجرای حکم اعدام در سلول انفرادی جان باخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸,  مهرداد بابرشمسی, زندانی محکوم به اعدام از بابت جرائم مرتبط با حمل و نگهداری مواد مخدر, محبوس در زندان مرکزی بیرجند, که روز سه شنبه هفته گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود پیش از اجرای حکم اعدام به شکل پر ابهامی در داخل سلول انفرادی جان خود را از دست داد. این زندانی پیش از این در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی بیرجند منتقل شده بود. 

بنقل از یک منبع نزدیک به مهرداد بابرشمسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ جسد مهرداد در حال حاضر در سردخانه است و خانواده و بستگان وی نیز پیگیر اخذ مجوز قضائی برای انتقال آن به پزشکی قانونی و انجام تحقیقات لازم در خصوص دلیل مرگ وی هستیم. اما تاکنون به هر نهادی مراجعه کرده‌ایم اصرار دارند که جسد مهرداد هر چه سریع‌تر باید به خاک سپرده شود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ آثار جراحت و باد کردگی بر روی صورت، دست، پا و شکم بدن بی جان مهرداد دیده می‌شود و برخلاف ساعت رایج برای اجرای حکم اعدام «سحرگاه»، ساعت ۲ صبح جسد مهرداد را جهت انتقال از بیرجند به اصفهان به آمبولانس تحویل دادند که میتوان به راحتی تصور کرد زمان فوت حتی بیش از این ساعت بوده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛  با اینکه طی تماسی از زندان مرکزی بیرجند به خانواده مهرداد اطلاع داده شده بود که جهت آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند، مادر وی که در راه بود موفق به ملاقات پیش از مرگ وی نشد. این امر نیز به جان باختن این زندانی پیش از اجرای اعدام بیشتر دامن زده است.

این منبع مطلع در خاتمه گفت؛ پیش از این شعبات ۴۸ و ۴۹ دیوان عالی کشور حکم اعدام مهرداد بابرشمسی نقض شده بود اما نهایتا باز حکم اعدام صادر شد و این  نشان از تناقض ها و مشکلات جدی در پرونده بوده است. بخصوص که مهرداد ۶ ماه پس از کشف مواد و بر اساس اعتراف دیگران بازداشت شده بود. 

انتقال مهرداد بابرشمی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام در حالی صورت گرفت که پرونده وی با ابهامات زیادی در ارتباط با تشدید مجازات در کیفرخواست روبرو بوده و  با توجه به قانون جدید مجازات اعدام مرتبط با جرائم  مواد مخدر که در آن مجازات اعدام کاهش پیدا کرده بود نیز طبق رویه از روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ جنبه اجرائی پیدا کرده است. 

بر اساس قانون جدید، فقط افرادی که درباره تولید یا توزیع بیش از ۵۰ کیلوگرم مواد مخدر سنتی، یا بیش از ۲ کیلوگرم هروئین یا ۳ کیلوگرم متامفتامین «شیشه» محکوم شوند، برای آنها حکم اعدام صادر خواهد شد.

“مهرداد بابرشمسی”، ۳۷ ساله، فرزند جهانگیر, اهل اصفهان، متهم به حمل و نگهداری موادمخدر میباشد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیت‌های سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.