•                  
جمعه , ۱۲ آذر , ۱۴۰۰
جمعه, دسامبر 3

احضار و بازداشت مهرنوش طافیان، فعال رسانه ای ساکن اهواز/ سند

0
447

حقوق بشر در ایران –  امروز سه شنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹، مهرنوش طافیان، فعال رسانه ای رسانه ای ساکن اهواز پس از حضور در شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز و تفهیم اتهام بازداشت و به زندان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، مهرنوش طافیان، شهروند ساکن اهواز – فارغ التحصیل رشته مدیریت کسب و کار و همچنین دانشکده خبر، پس از احضار به شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز به ریاست بازپرس احمدرضا علی مردانی دهکردی  و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام به علت عدم توانائی در تامین وثیقه مذکور بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ارگان شکایت کننده از مهرنوش طافیان سازمان اطلاعات سپاه است. علت بازگشایی این پرونده بر علیه این روزنامه نگار محلی به فعالیت‌هایی باز می گردد که خانم طافیان در فضای مجازی به خصوص اخیرا در ارتباط با شیوع ویروس کرونا، مشکلات بی آب مناطقی در اهواز، درگیریهای که در روستای ابوالفضل بین شهرداری و ساکنان این روستا رخ داد بوده است. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “پس از انتشار این اخبار در فضای مجازی از طرف مهرنوش طافیان، اداره اطلاعات سپاه برای اولین بار به منزل شخصی وی یورش برده و آن مکان را مورد تفتیش قرار دادند و برخی اقلام از قبیل گوشی تلفن همراه و چند قلم دیگر از وسائل شخصی وی توسط ماموران ضبط شد. وی مدتی بعد به سازمان اطلاعات سپاه واقع در میدان چهار شیر اهواز احضار و بازجویی شد.”

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانمهرنوش طافیانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننویسنده و روزنامه نگارآزادی روزنامه نگاران در ایراناحضار و باز مهرنوش طافیاناحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی روزنامه نگاراناحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و بازداشتاحضار و بازداشت فعالان مدنیاحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیاحضار و بازداشت شهروندانبند زنان زندان شیبان اهوازبازداشت مهرنوش طافیانبازداشت و سرکوب آزادی بیانتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازداشتتفتیش منزل روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانحقوق بشر در ایراندادسرای عمومی و انقلابروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایران 4سرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیشعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهوازشعبه بازپرسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: