•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

حامد پورمند با تودیع وثیقه آزاد شد

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹، حامد پورمند، روزنامه نگار و فعال رسانه ای در بازداشت، پس از تامین وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد  شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، حامد پورمند، روزنامه نگار، خبرنگار ورزشی و مدیر سایتهای بامپوش گنبد و ترکمن اسپورت، ساکن شهرستان گنبد کاووس از توابع استان گلستان، پس از تامین وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از  بازداشت موقت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

 از جمله اتهامات تفهیم شده به این روزنامه نگار در جلسه بازپرسی که منجر به تفهیم اتهام و بازداشت وی شد انتشار تهمت ، افترا ‌ فحش ، الفاظ رکیگ با نسبت های توهین آمیز” در پی شکایت شرکت فرآورده های لبنی گلستان، است. 

حامد پورمند، پیش از این نیز در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط به اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته بود.

این فعال رسانه ای، در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گنبد کاووس و تفهیم اتهام به علت ناتوانی در تامین وثیقه بازداشت شده بود. 

حامد پورمند، پیش از این نیز در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط به اداره اطلاعات شهرستان گنبد کاووس احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته بود.

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض، ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایرانروزنامه نگارحقوق شهروندیآزادی مشروطآزادی بیاننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرآزادی بیان در ایرانآزادیتودیع وثیقهآزادی با قرار وثیقهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانآزادی روزنامه نگاران در ایرانفعال رسانه ایگنبد کاووسحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانتودیع قرار وثیقهنویسنده و روزنامه نگارحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیروزنامه نگاریحقوق بشر درایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانتودیع قرار کفالتتودیع قرا وثیقهآزادی بیا تودیع قرار وثیقهنقض حقوق بشر در ایران 4تودیع قراراهل سنت در گنبد کاووسحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب آزادیسرکوب روزنامه نگارانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیروزنامه نگار دربندسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیروزنامه نگارانآزادی با تودیع قرار وثیقهتودیعتودیع قرار وثیهقشهرستان گنبد کاووستودیع قرار سوگندتودیع قراروثیقهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیرشته روزنامه نگاریبازداشت و سرکوب آزادی بیانروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانآزادی با تودیع وثیقهنقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایرانروزنامه نگار آزادنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانفعال رسانه ای در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب روزنامه نگاران ایرانزندان گنبد کاووستودیع قرارکفالتحامد پورمندحامدپورمندپروژه ساختمانی گنبد کاووسبامپوش گنبد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: