•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

میلاد جنت, فعال ادبی با تودیع کفالت بطور موقت آزاد شد

0
244

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, میلاد جنت, شاعر، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع کفالت تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون نویسندگان ایران, در ساعات پایانی سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, میلاد جنت, مترجم, شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بند امنیتی زندان اوین با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۸۵۰ میلیون ریال تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی از بازداشت آزاد شد. 

براساس اعلام یک منبع مطلع در گفتگو با کانون نویسندگان ایران: “اتهامات میلاد جنت فعالیت تبلیغی علیه نظام و ارتباط با گروههای مارکسیستی و کمونیستی عنوان شده و شعبه بازپرسی به میلاد جنت اعلام کرده طی یکی – دو ماه آینده برای حضور در جلسه بازپرسی احضار خواهد شد”. 

این فعال ادبی, در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, همزمان با یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش و ضبط وسائل شخصی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی در کی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: