•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

بازداشت ۲ عضو کانون نویسندگان ایران توسط نیروهای امنیتی در تهران و اهر

0
102

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی تهران, میلاد جنت, مترجم, شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران را پس از تفتیتش منزل و ضبط وسائل بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین مهدی سلیمی, نویسنده، پژوهشگر و مترجم آثار فلسفی ساکن شهرستان اهر توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به تهران به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس شده است.  

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون نویسندگان ایران, ظهر سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, میلاد جنت, مترجم, شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. روز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران وزارت اطلاعات با یورش به منزل پدری مهدی سلیمی, نویسنده، پژوهشگر و مترجم آثار فلسفی ساکن شهرستان اهر پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را بازداشت و به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین تهران منتقل کردند. 

براساس این گزارش: ” ماموران امنیتی پس از تفتیش کامل خانه بسیاری از وسایل شخصی میلاد جنت از جمله کتاب و لپ تاپ و … را با خود بردند. این فعال ادبی از زمان بازداشت یک مرحله طی تماس تلفنی به خانواده اش اعلام کرده در بازداشت بسر می برد و تا یکی دو روز دیگر آزاد خواهد شد”. 

همچنین ماموران وزارت اطلاعات پس از انتقال مهدی سلیمی, فعال ادبی و مترجم از شهرستان اهر به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی وی را در سلول انفرادی محبوس کردند. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این ۲ نویسنده و فعال ادبی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاوزارت اطلاعاتبازجوییشاعربند ۲۰۹ اوینبازجوئیآزادی بیان و عقیده در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرآزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبند ۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینمترجمکانون نویسندگان ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی قلمبیانیه کانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگاننویسندگان در ایرانبند 209 زندان اوینهیئت دبیران کانون نویسندگان ایرانبند ۲۰۹سرکوب نویسندگان در ایرانبند ۲۰۹ ۴سرکوب آزادی بیان و عقیدهبند 209Ward 209بند209بند۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند امنیتی ۲۰۹سرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ بازجوییبازجوئی در بند۲۰۹وزارت اطلاعات در ایرانسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازجوئی در اداره اطلاعاتسلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹solitary confinement for security 209نویسنده کتابسلول انفرادی در زندان اوینبند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازجوئی در بند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایراننویسندگان ایرانبندر ۲۰۹سرکوب نویسندگان ایرانبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینبازجویی در بند ۲۰۹بازجویی در بند۲۰۹سرکوب آزادی بیان و اندیشهکانون نویسندسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسرکوب فعالان ادبی در ایرانسوئیت 209میلادجنتمهدی سلیمیمیلاد جنتمهدی سلیمی نویسندهمیلاد جنت نویسندهمیلادجنت نویسندهبازداشت نویسندگان در ایرانمیلادجنت مترجممهدی سلیمی مترجممهدی سلیمی فعال ادبیمیلاد جنت شاعرمیلادجنت شاعرسرکوب شاعران در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: