•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

بازداشت ۲ عضو کانون نویسندگان ایران توسط نیروهای امنیتی در تهران و اهر

0
358

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی تهران, میلاد جنت, مترجم, شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران را پس از تفتیتش منزل و ضبط وسائل بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین مهدی سلیمی, نویسنده، پژوهشگر و مترجم آثار فلسفی ساکن شهرستان اهر توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به تهران به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس شده است.  

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون نویسندگان ایران, ظهر سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, میلاد جنت, مترجم, شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. روز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران وزارت اطلاعات با یورش به منزل پدری مهدی سلیمی, نویسنده، پژوهشگر و مترجم آثار فلسفی ساکن شهرستان اهر پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را بازداشت و به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین تهران منتقل کردند. 

براساس این گزارش: ” ماموران امنیتی پس از تفتیش کامل خانه بسیاری از وسایل شخصی میلاد جنت از جمله کتاب و لپ تاپ و … را با خود بردند. این فعال ادبی از زمان بازداشت یک مرحله طی تماس تلفنی به خانواده اش اعلام کرده در بازداشت بسر می برد و تا یکی دو روز دیگر آزاد خواهد شد”. 

همچنین ماموران وزارت اطلاعات پس از انتقال مهدی سلیمی, فعال ادبی و مترجم از شهرستان اهر به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی وی را در سلول انفرادی محبوس کردند. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این ۲ نویسنده و فعال ادبی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاsolitary confinement for security 209مهدی سلیمیمهدی سلیمی فعال ادبیمهدی سلیمی مترجممهدی سلیمی نویسندهمیلاد جنتمیلاد جنت نویسندهمیلاد جنت شاعرمیلادجنتمیلادجنت مترجممیلادجنت نویسندهمیلادجنت شاعرمترجمنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننویسنده کتابنویسندگان ایراننویسندگان در ایرانهیئت دبیران کانون نویسندگان ایرانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینکانون نویسندکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایرانWard 209آزادی بیان و عقیده در ایرانآزادی بیان در ایرانبند 209بند 209 زندان اوینبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ ۴بند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبندر ۲۰۹بیانیه کانون نویسندگان ایرانبازجوییبازجویی در بند ۲۰۹بازجویی در بند۲۰۹بازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بازداشت نویسندگان در ایرانسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در زندان اوینسوئیت 209سرکوب فعالان ادبی در ایرانسرکوب نویسندگان ایرانسرکوب نویسندگان در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شاعران در ایرانشاعر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: