•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مجتبی پروین , فعال ملی مدنی برگزار شد / سند

0
471

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مجتبی پروین, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, روز جاری توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل  « شعبه۱۰۱ جزائی سابق» برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, مجتبی پروین, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, از بابت اتهام ” تخریب خودرو دولتی موضوع گزارش اداره اطلاعات اردبیل” توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان «شعبه ۱۰۱جزائی سابق» برگزار شد. اطلاع رسانی در مورد تاریخ برگزاری این جلسه دادری پیشتر توسط ابلاغیه دریافتی از سامانه الکترونیکی قوه قضائیه برای تاریخ رسیدگی امروز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ راس ساعت ۱۱ صبح به این فعال ملی مدنی اطلاع رسانی شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ مجتبی پروین, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل روز جاری با حضور در محل شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل دفاعیات خود را از بابت اتهام «تخریب اموال عمومی با موضوعیت گزارش وزارت اطلاعات» ارائه داد. 

این منبع مطلع پیرامون دلیل طرح این اتهام به مجتبی پروین گفت؛  مجتبی پروین تیر ماه ۱۳۹۷ به ظن احتمال شرکت در مراسم سالانه قلعه بابک دستگیر شده و با تودیع قرار کفالت موقتا آزاد شده بود. اداره اطلاعت اردبیل با طرح شکایت از مجتبی پروین و طرح اتهام تخریب اموال عمومی که در حین بازداشت وی این فعال ملی مدنی با ماموران امنیتی درگیر شده بود و به خودرو نیروهای امنیتی آسیب زده بود صورت گرفته است. 

طرح این اتهام به مجتبی پروین در حالی صورت گرفت که این منبع مطلع گفت نزدیکان این فعال ملی مدنی اتهام وارده بر مجتبی پروین را بی اساس می دانند و مبنی طرح آن را برای پرونده سازی ذکر کردند. 

قلعه بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.طی سال‌های اخیر، به طور منظم فعالان ملی مدنی  با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می‌پردازند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: