•                  
چهارشنبه , ۰۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

تشکیل دومین جلسه محاکمه محمد مرادی, فعال سیاسی پس از ۲ سال بلاتکلیفی در بازداشت

0
88

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد مرادی, شهروند اهل پیرانشهر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, محمد مرادی, متولد: ۱۳۶۴, متاهل و دارای ۲ فرزند, اهل روستای قبر حسن, واقع در شهرستان پیرانشهر و محبوس در بند ۳ زندان نقده, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست جواد غلامی برگزار شد و این فعال سیاسی دفاعیات خود به دادگاه ارائه کرد. محمد مرادی از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در بازداشت و بلاتکلیف مانده است. این فعال سیاسی پیش از این در جلسه اول دادرسی از همین پرونده توسط شعبه مذکور در شهریور ماه ۱۳۹۸ محاکمه شده بود. 

براساس این گزارش, اتهامات محمد مرادی در این جلسه دادرسی عضویت در جمعیت های معارض کشور و خروج غیرقانونی از کشور عنوان شده و وکیل تعیین شده از سوی محمد مرادی در طی جلسه دادرسی که تا پایان وقت اداری ادامه داشت از وی دفاع کرد و ادامه جلسه دادرسی به زمان دیگری موکول شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: “محمد مرادی, در جریان برگزاری جلسه دادرسی که روز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد برگزار شده اتهامات وارده را رد کرده و چندین بار تصریح کرده است که این اعترافات تحت شکنجه و اجبار از وی گرفته شده و مجبور بوده اعترافات خود را نخوانده امضا کند. وی در سال ۱۳۹۷ چندین بار از دادگاه پیرانشهر درخواست فک قرار بازداشت موقت خود را کرده بود، اما شعبه ۲ کیفری این دادگاه با درخواست وی مخالفت کرده بود”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “قاضی جواد غلامی, طی ۲ مرحله با محمد مرادی در زندان نقده ملاقات کرده و همکاری با سپاه پاسداران علیه احزاب اپوزسیون کُرد و پذیرش اتهامات مطرح شده از سوی این سازمان امنیتی-نظامی را به عنوان شروط پایان بلاتکلیفی وی عنوان کرده است. اما وی حاضر به همکاری نشده است و به همین دلیل تاکنون در بلاتکلیفی باقی مانده است”.

محمد مرادی, در تاریخ ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, در پی مخالفت مسئولان قضائی و دادستان با تبدیل قرار وی از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت اعلام اعتصاب غذا کرد و چندی بعد در پی وعده مسئولان برای پیگیری به اعتصاب غذای خود پایان داد اما چندی بعد برای آزادی موقت این فعال سیاسی وثیقه ای معادل ۴۰ میلیارد تومان از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد صادر شد که در پی ناتوانی وی از تامین این مبلغ وثیقه همچنان در بازداشت بسر می برد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۳ مهرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال سیاسی اهل پیرانشهر را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین اولین جلسه دادرسی بر پرونده محمد مرادی, در شهریور ماه ۱۳۹۸, بدون حضور وکیل مدافع وی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد برگزار شده بود و پس از گذشت ۱۱ ماه دومین جلسه دادرسی بر پرونده این فعال سیاسی برگزار شد. 

لازم به ذکر است, محمد مرادی در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷, در گذرگاه مرزی کیله, واقع در شهرستان سردشت و در هنگام ورود به کشور توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در ارومیه و طی مراحل بازجوئی با اتهامات در سایه اعترافات اجباری با اتهام عضویت به احزاب کُرد مخالف نظام و بازگشت به ایران با هدف انجام عملیات مسلحانه تحت شدیدترین بازجوئی ها قرار گرفت. این فعال سیاسی در طی دوران بازجوئی محمد مرادی از سوی بازجویان تحت ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفت که باعث بروز آسیبهای جسمی در این شهروند شده و در حال حاضر از حق دسترسی به درمان و خدمات پزشکی هم محروم مانده است.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشر در ایراناحزاب کرد ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراناحزاب اپوزیسیون کردنقض حقوق بشراطلاعات سپاه پاسداراناحزاب در ایرانحقوقبشربازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردحقوق شهروندی در ایرانارتباط با احزاب کوردگزارش نقض حقوق بشر در ایراناحزاب مسلح کورداحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایراناحزاب کردسرکوب احزاب در ایراناعضای احزاب دمکرات و کوملهاحزاب کُرد مخالف نظامسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کوردینقض سرکوب احزاباحزابارتباط با احزاب کوردیمحمدمرادیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناحزاب مسلحسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاحزاب کرد مسلحشهرستان پیرانشهرسرکوب شهروندان کورد ایرانحقوق شهروندی درایراناحزاب سیاسیسرکوب احزابحقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی در ایرانسرکوب احزاب سیاسی در ایرانمحاکمه شهرونداناحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامسرکوب شهروندان کورداحزاب متخاصمسرکوب شهروندان کردکردستان احزاب کوردیاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتعضویت در احزاب مخالف نظامجلسه دادرسیاحزاب سیاسی اپوزیسیونحق دادرسی عادلانهحق دادرسیهمکاری با احزاب مخالف نظاماحزاب مسلح کرداحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب کورد مخالفزندان نقدهمحرومیت از عضویت در احزاباحزاب سیاسی کوردسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامعضویت در احزابمحاکمه شهروندان در ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحق دادرسی عادلانه در ایراناحزاب کرد مخالفعضویت در احزاب معاند نظاماحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامعضویت در احزاب و گروههاهمکاری در احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیوناحزاب در کردستاناحزاب کرد نخالف نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیوننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامعضویت در احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد سیاسی در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردستاناحزاب کوردستاناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیاطلاعات سپاه پیرانشهرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهابادعضویت در احزاب کوردسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامحقوق نقض حقوق بشر در ایراناحضار به جلسه دادرسیاحزاب سیاسی کورد مخالف نظامممنوعیت از عضویت در احزابورد احزاب کوردسرکوب احزاب کردنقض حقوق شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیزندان شهرستان نقدهبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانفعال سیاسی محمدمرادیمحمدمرادی فعال سیاسیمحاکمه محمد مرادیشعبه۱دادگاه انقلاب مهابادقاضی جواد غلامیروستای قبرحسنروستای قبر حسنروستای قبر حسن پیرانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: